Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Poslední měsíc silného maloobchodu

Vývoj ekonomiky 07.04.2020 | 12:42 0 Komentářů

Únor byl posledním před-koronavirovým měsícem a nepřinesl žádná velká překvapení nejenom na straně výroby, ale vlastně ani spotřeby. Spotřebitelé reálně utratili o necelá 4 % více než loni ve stejném měsíci a více utráceli především za drogerii, vybavení domácnosti a elektroniku. Na své si přišly opět internetové obchody, jejichž tržby tentokrát poskočily o více než 19 %.

Chování spotřebitelů v tomto měsíci tedy ještě nijak nevybočovalo z předchozích kolejí daných rostoucí kupní silou. Jako předchozí čísla z ekonomiky, jsou únorové výsledky vlastně už jen „dávnou“ minulostí, kterou překryl nástup korona-krize lámající téměř všechny dosavadní trendy.

Teprve březnové výsledky naznačí, jak moc byla česká ekonomika zasažena nástupem restriktivních opatření a jak výrazně se změnilo chování spotřebitelů. Už teď je možné říct, že březnové nákupy potravin byly pravděpodobně rekordní a internetoví obchodníci zažili nápor srovnatelný snad jen s Vánocemi.

Celková čísla maloobchodu však budou poznamenaná propadem tržeb v restauracích a hotelech, který nastal po uzavření jejich provozoven. I proto budou březnová čísla daleko zajímavější, protože zároveň ukážou, jak silným útlumem si toto významné odvětví služeb prochází, a rovněž naznačí rychlost a hloubku recese české ekonomiky.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.