Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Poslední letošní emise státních dluhopisů

Investice 21.11.2018 | 15:42 0 Komentářů

Dnes vstupuje Ministerstvo financí ČR s nabídkou nových státních dluhopisů na tuzemský kapitálový trh. Tentokrát půjde o bondy splatné za jedenáct a patnáct let v maximálním objemu pět miliard korun. Poté až do konce roku by podle dřívějších informací MF neměly na trh zamířit žádné další střednědobé nebo dlouhé státní bondy, pouze krátkodobé státní pokladní poukázky v objemu do deseti miliard korun, a to ještě v závislosti „na očekávaném výsledku hospodaření státního rozpočtu v roce 2018“.


Od začátku roku již MF prodalo na trhu nové dluhopisy v objemu 245 mld. korun, přičemž takto získané prostředky směřovaly primárně na uhrazení letos splatných papírů. Podobnou částku bude MF potřebovat na splátky dluhu i v příštím roce a je velmi pravděpodobné, byť jeho Strategie financování a řízení státního dluhu ČR bude k dispozici až v prosinci, že většinu peněz (ne-li všechny) si nejspíše opět obstará na českém trhu.

Nové dodatečné potřeby mít MF s ohledem na vývoj státního rozpočtu nejspíše nebude. Rozpočet totiž na rozdíl od původního plánu zůstává i po deseti měsících v mírném přebytku, a opět mu v tomto směru pomáhají příjmy z rozpočtu EU.

Rozpočtu samozřejmě pomáhá solidní ekonomický růst zajišťující vyšší daňové příjmy, konkrétně především ze zdanění práce. Jen na tzv. sociálním pojistném se letos vybralo o téměř 40 mld. více než ve stejném období loňského roku. Nakonec více než tři čtvrtiny letošního vyššího výběru daní v rámci celých veřejných rozpočtů jde na vrub tzv. pojistného a daně z příjmu fyzických osob. I proto se dá předpokládat, že ČR v letošním roce opět vykáže přebytkové hospodaření veřejných financí, i když státní rozpočet skončí někde na hraně.

Udržet takový výsledek i v příštím roce bude jen velmi obtížné vzhledem k závazku zvyšování penzí a mezd zaměstnanců ve veřejném sektoru. Počítat musíme i s pomalejším růstem ekonomiky a tedy i s pomalejším růstem daňových příjmů. Přesto nejspíše i nadále zůstane pozice MF na finančních trzích velmi příznivá, mj. i díky jeho rezervní pozici, kterou mu skýtá státní pokladna.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.