Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Poslední klidný prázdninový týden před zářijovou bouří?

InvesticeMakro 26.08.2013 | 10:50 0 Komentářů

Vzhledem k tomu, že česká koruna měla minulý týden spíše tendenci posilovat, tak čeští investoři ani příliš nezaznamenali výplach, jenž vyvrcholil na devizových trzích rychle se rozvíjejících trhů minulý týden. Výprodej měn z dříve velmi populárních ekonomik pod zkratkou BRICS (Brazil, Russia, India, China, South Africa) nabral dokonce takové rychlosti, že se stal hlavním tématem i ostře sledované konference centrálních bankéřů konané pravidelně v srpnu v americkém Jackson Hole. (komentář ČSOB)

Ztráty BRICS měn z minulých dnů jsou však jen opatrnou připomínkou toho, že letní prázdniny se nachylují a blíží se pro investory vždy velmi nebezpečný měsíc září. Návrat do školních lavic, resp. před monitory počítačů, může být pro řadu subjektů na finančních trzích opravdu velmi krušný, neboť z pohledu očekávaných událostí čeká na trhy minové pole, které nebude snadné projít.

V první řadě se všechna aktiva, a to se primárně týká měn z BRICS, budou muset vyrovnat s tím, že americká centrální banka zřejmě zavelí ke zpomalení měnové expanze. O tom mohou fakticky rozhodnout už důležitá americká data zveřejněná příští týden. Averzi k riziku však nemusí přiživovat jen Fed a jeho kroky. Do hry může totiž vstoupit i politika, neboť na pořadu budou německé parlamentní volby či americký kongres může znovu začít jednat o tom, jak se vypořádat s limitem pro americký vládní dluh. A kdyby snad pro trhy bylo nášlapných min málo, tak se do hry může dostat i osud italské vládní koalice, která se rozkližuje nad otázkou, zdali má či nemá italský senát zbavit Berlusconiho mandátu a tím jej fakticky poslat do výkonu trestu (vyměřeného za daňový únik).

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.