Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Poslední čtvrtletí roku není pro českou ekonomiku příznivé

Investice 07.12.2016 | 16:59 0 Komentářů

Slabým měsícem pro tuzemskou ekonomiku byl říjen. Výroba v našem nejsilnějším odvětví se meziročně snížila o 1,7 %. Zklamáním pro průmysl byl i export a import.

Český průmysl v říjnu poklesl o 1,7 % meziročně, a zaostal tak za očekáváním trhu (růst o 0,5 %). Už na první pohled se jedná o nepříznivé číslo, vždyť průmysl v období leden až září v průměru rostl o 3 %. V říjnu ale meziroční dynamiku průmyslu brzdilo několik faktorů. Jedním je vysoká srovnávací základna. Loni v říjnu se průmyslníkům dařilo, byl to nejsilnější měsíc roku 2015 (po sezónním a kalendářním očištění). Druhým faktorem je nižší výroba aut, a to jak v meziročním srovnání, tak vůči letošnímu září. Tento pokles můžeme do určité míry přičíst mírně klesající poptávce po autech v eurozóně měřené počtem nových registrací. Třetím faktorem byl nižší počet pracovních dní. Po očištění by průmysl naopak o 0,8 % vzrostl. Naopak příznivě v říjnu působilo obnovení provozu kralupské rafinérie a náběh té litvínovské na plnou kapacitu.

Za celý letošní rok by si měl průmysl připsat 3,7 %. V příštím roce očekáváme zrychlení jeho růstu na 4,3 % i díky obnovení investiční aktivity v české ekonomice.

Stavebnictví v říjnu propadlo o 8,5 %, my jsme přitom očekávali pokles „pouze“ o 7,4 %. Stavební sektor nadále tíží problémy s přechodem na nové programové období EU fondů. Inženýrské stavitelství se tak v říjnu propadlo meziročně o pětinu. Obtížný administrativní proces zahajování nových staveb ale brzdí i pozemní stavitelství. V době, kdy ceny bytů rostou v pokrizovém období rekordním tempem, pozemní stavitelství meziročně klesá o 1,5 %.

MAREK DŘÍMAL
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.