Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Poslanci podpořili „otcovskou“ pro čerstvé tatínky

Makro 15.09.2016 | 12:00 0 Komentářů

Poslanci podpořili návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na zavedení otcovské poporodní péče. Novopečení tatínci by si mohli v prvních šesti týdnech po porodu vzít týden volna. Návrh by mohl začít platit již během příštího roku. 

Sedmidenní „otcovskou“ by si čertví tatínci mohli brát v prvních šesti týdnech po porodu, a to jak zaměstnanci tak i podnikatelé. Počítala by se stejně jako peněžitá pomoc v mateřství, tedy 17 procent denního vyměřovacího základu. Při průměrné mzdě 26 tisíc korun by otcovská dosahovala přibližně 4 200 korun, při hrubé mzdě 15 tisíc korun více než 2 400 korun a při mzdě 40 tisíc korun zhruba 5 600 korun.

„Účelem otcovské je především posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech života dítěte, podpora a motivace otců k zapojení se do rané péče o dítě a následně rozvoj vztahů v rámci rodiny,“ vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí důvodové zprávě. Účet za otcovskou by se podle ministerstva mohl vyšplhat až na 800 milionů korun ročně.

Ministerstvo financí je ale proti. Podpora rodin s dětmi je v Česku již dnes poměrně štědrá. Zkušenosti ale napovídají, že vliv na míru porodnosti zde v podstatě absentuje. Další podpora se tak jeví jako nákladově neefektivní,“ uvedlo ministerstvo v připomínkovém řízení.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.