Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Poslanci podpořili novelu energetického zákona

Investice 11.12.2014 | 13:22 0 Komentářů

Novela má změnit způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie či umožnit provoz malých solárních elektráren bez nadbytečné administrativy.

Poslanci podpořili novelu energetického zákona

Praha – Poplatek za obnovitelné zdroje energie, který zákazníci platí v cenách elektřiny, se zřejmě bude stanovovat nově podle hlavního jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby elektřiny. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou ve čtvrtek poslanci podpořili v prvním čtení. Jde o jednu z největších změn v zákoně.

Předloha odolala návrhům na zamítnutí i na vrácení vládě k dopracování, které prosazovala opozice.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) slibuje, že s novým způsobem žádný člověk nezaplatí více. Naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ušetří.

Kritika nového úřadu

Předloha rovněž počítá se vznikem kontrolní Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což jeho předsedkyně Alena Vitásková již dříve označila za pokus o politizaci úřadu. Rada má být pětičlenná a členy má na pět let jmenovat vláda podle návrhu ministra průmyslu. Podle návrhu se má současná předsedkyně Vitásková stát i předsedkyní zřízené rady úřadu. Předseda rady má mít plat jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a členové rady jako členové kolegia NKÚ.

Opozice předlohu kritizovala. Například předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura řekl, že zákon se snaží zpolitizovat ERÚ a chybí v něm například jasné a konkrétní důvody pro odvolání členů rady úřadu. Vláda se podle něj snaží zlikvidovat nezávislost úřadu.

Střešní fotovoltaiky do 10 kW bez licence

Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že půjde o podnikání.

MPO původně zamýšlelo stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Tento paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což kritizuje ERÚ. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude sankcionovat Evropská komise.

Zákon také nově stanoví, že zákazníkem je osoba, která kupuje elektřinu pro své vlastní konečné užití v místě spotřeby. Dosavadní definice uváděla, že jde o osobu, která elektřinu pouze spotřebovává nebo přeúčtovává. Zákon tak definici slaďuje s evropskou směrnicí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.