Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Portugalsko už nechce pomoc, vysoký dluh jej ale trápí dál

Investice 17.05.2014 | 10:20 0 Komentářů

Po Irsku jde o druhou zemi, která opouští mezinárodní záchranný program. „Už nemáme problém půjčovat si od investorů,“ vysvětluje tamní vláda.

Portugalsko už nechce pomoc, vysoký dluh jej ale trápí dál

Lisabon – Portugalsko se chystá tři roky poté, co se ocitlo na pokraji hospodářského kolapsu, postavit znovu na vlastní nohy. Země se stává po Irsku druhým státem eurozóny, který opouští záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Portugalská vláda uvedla, že další pomoc nepotřebuje, protože investoři jsou ochotni půjčovat zemi za příznivou cenu. V dubnu Portugalsko prodalo dlouhodobé dluhopisy v objemu 750 milionů eur s úrokem 3,6 procenta. Pro srovnání, před třemi lety investoři požadovali úrok až 17 procent.

Klesl schodek a vrátil se růst

Země se v roce 2011 stala po Řecku a Irsku třetím členem eurozóny, který musel požádat o pomoc. Celkem Portugalsko získalo 78 miliard eur (zhruba 2,1 bilionu Kč). Výměnou za to však muselo přijmout přísný úsporný program.

Důležitým krokem pro odchod z programu bylo snížení deficitu státního rozpočtu. Na konci loňského roku činil 4,9 procenta tamního hrubého domácího produktu. Před třemi lety dosahoval dokonce 10,1 procenta.

Po třech letech recese začala také růst ekonomika. MMF odhaduje, že HDP Portugalska letos vykáže růst o 1,2 procenta, ačkoliv v prvním čtvrtletí klesal o 0,7 procenta. Vláda ale uvedla, že důvodem bylo zastavení výroby ve velkých vývozních továrnách a zdůraznila, že ekonomika v posledním roce vykazuje známky zlepšení.

Vývoz mezi roky 2010 a 2013 vzrostl o 27 procent. Vysoký růst vykazuje hlavně tradiční obuvnický a textilní průmysl. Export obuvi stoupl o 40 procent a textilu o 11 procent. Daří se ale i turistice. Počet turistů v Portugalsku se loni zvýšil o 4,2 procenta na zhruba 14,4 milionu.

Ještě není vyhráno

Ačkoli Portugalsko udělalo velký pokrok v usměrnění svých veřejných financí, stále má před sebou hodně práce. Cílem země je do roku 2018 dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, ekonomický pokles v prvním čtvrtletí ale jen zdůraznil křehkost současného oživení.

Také dluh zůstává vysoký. Loni zadlužení činilo 129 procent HDP, průměr EU je přitom 87,1 procenta.

Míra nezaměstnanosti sice klesla z loňského rekordu 17,7 procenta, stále se však pohybuje kolem 15 procent. Podle statistického úřadu loni žila pětina populace, konkrétně asi dva miliony dospělých jedinců, jen za 400 eur měsíčně (což je 11 tisíc korun).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.