Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Poprask kolem pojišťovny AMCICO je neopodstatněný

V poslední době se v médiích vyrojilo množství spekulací ohledně stability a solventnosti pojišťovny AMCICO, kvůli problémům její mateřské společnosti AIG. Podle ČNB, která vykonává dohled v pojišťovnictví, jsou však jakékoli spekulace zbytečné.

Na otázku, jestli mohou špatné výsledky americké AIG nějak negativně ovlivnit stabilitu a solventnost její české dceřinné společnosti AMCICO, odpověděl Pavel Zúbek z ČNB nasledovně: "Společnost AMCICO plní k dnešnímu dni požadavky na solventnost a další požadavky pro AMCICO vyplývající ze zákona č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a příslušných regulatorních norem. Pojišťovna AMCICO působí na českém pojistném trhu dlouhodobě. Obecně můžeme říci, že nepříznivá situace mateřské společnosti nemusí nutně znamenat, že bude negativně ovlivněna finanční situace dceřiné osoby."

O možném "odsávání peněz" z českých poboček mateřskými společnostmi mluvil také Miroslav Singer, viceguvernér ČNB v úterní Mladé frontě DNES: "Když to řeknu úplně jednoduše, zahraniční matky jsou pro většinu velkých českých bank dnes hlavně reputačním rizikem. Někoho ty špatné zprávy o nich můžou zneklidnit. Totéž platí i o pojišťovnách. Když v USA spadlo AIG, tak její Amcico u nás loni přišlo o část klientů. Přitom je to zdravá firma a funguje bez problémů. Pokud jde o odliv peněz z bank do mateřských firem, není tu žádný problém. Limit půjček v rámci skupiny je do 20 procent kapitálu a tuzemské banky mají v průměru tuto expozici do 10 procent. Není tam žádný pohyb, stejné to bylo i před rokem."

Na pořadu dne je dnes také možný prodej a vyčlenění čivotní pojišťovny ALICO, jejíž součástí je také česká AMCICO. "Co se týká případné změny akcionáře skupiny ALICO a případný dopad na AMCICO bude předmětem standardního posuzování osoby hodlající nabýt účast v tuzemské pojišťovně v rámci správního řízení o udělení předchozího souhlasu," říká Pavel Zúbek.

Při hodnocení společností sleduje dohledový orgán několik parametrů, které musí společnosti splňovat. "ČNB vykonává dohled v pojišťovnictví v rozsahu stanoveném zákonem č. 363/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů. V rámci své kontrolní činnosti sleduje a kontroluje zejména zabezpečení splnitelnosti závazků pojišťoven, tzn. prověřuje, zda je pojišťovna trvale schopna dostát závazkům vůči všem svým klientům. Konkrétně dohled při své činnosti u pojišťoven posuzuje zejména solventnost (kapitálovou vybavenost), dostatečnost technických rezerv, krytí těchto rezerv investicemi v odpovídající výši a struktuře a v neposlední řadě též chování pojišťoven směrem k jejím klientům."

Zdroj:


ČNB, investujeme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.