Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti

Investice 07.04.2010 | 16:30 0 Komentářů

Rodiny nechtěně přicházejí o tisíce korun na rodičovském příspěvku

Praha – Takzvaná třírychlostní rodičovská dovolená přináší v praxi opakované problémy. Rodiče se mnohdy nechtěně připravují o část sociálních dávek. Upozornil na to ombudsman Otakar Motejl.
„Rodiče, obvykle nedostatečně poučeni ze strany úřadů, neprovedou volbu čerpání rodičovského příspěvku. Domnívají se pak, že zvolili čerpání příspěvku v základní variantě, tedy 7600 korun měsíčně do tří let věku dítěte,“ vysvětluje veřejný ochránce práv Motejl.
Jenže pokud rodič výslovně nepožádá o základní variantu čerpání rodičovského příspěvku nejpozději v měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku, úřad práce rodičům oznámí, že byli automaticky převedeni do režimu pomalejší varianty, tedy že počínaje 22. měsícem budou nově dostávat jen 3800 korun měsíčně. (Mimochodem sama zpráva ombudsmana obsahuje chybu, když hovoří o hranici 24 měsíců – pozn. red.)
Na sníženou částku sice mají rodiče nárok až do čtyř let věku dítěte, i tak ale v součtu dostanou o 11 400 korun méně. Navíc pokud se jim do čtvrtých narozenin dítěte narodí další potomek, zanikne jim nárok na nevyčerpaný zbytek této dávky a nadále pobírají rodičovský příspěvek jen na nejmladší dítě. V praxi tak rodina nechtěně přijde až o desítky tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.