Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Pomoc při splácení hypoték? Jen volební lákadlo ČSSD

Investice 18.12.2009 | 07:04 0 Komentářů

Kromě peněz zatím chybí i konkrétní návrh

Praha – Po šrotovném couvají sociální demokraté také z dalšího svého protikrizového návrhu. Od dubna příštího roku měl fungovat systém státní pomoci lidem, kteří nejsou schopni splácet hypotéku. Konkrétní návrh příslušného zákona zatím ČSSD ani nepředložila do sněmovny. Určitou kompenzací je sice čerstvý návrh trojice poslanců, jde však jen o torzo původního plánu.
Základní koncept Programu pomoci občanům při splácení hypotečních úvěrů představila ČSSD letos v srpnu jako jedno z lákadel předvolební kampaně. Po odkladu parlamentních voleb z letošního října na jaro příštího roku však pro už zřejmě toto „opatření proti ekonomické a finanční krizi“ nepatří mezi priority.
Kritici návrhu, například ekonomický expert Martin Kocourek z ODS, upozorňovali, že ČSSD není schopna vyčíslit, na kolik by stát toto opatření přišlo. Přesnější odhad nemá místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka ani nyní, čtyři měsíce po úvodní prezentaci programu.
„Tento bod volebního programu nelze realizovat mimo vládu z poslaneckých lavic jen legislativní iniciativou. Pokud se po volbách staneme vládní stranou, bude naším cílem prosadit toto opatření do vládního programu,“ říká nyní bez bližších podrobností Sobotka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.