Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Polsko si poněkud si kazí pověst regionálního premianta

Investice 10.09.2013 | 11:28 0 Komentářů

Klidný začátek týdne na globálních finančních trzích nepochybně podpořily zprávy o tom, že podpora USA ve prospěch vojenského zásahu proti Sýrii není vůbec jistá, a také příznivá čínská makroekonomická data. Ta dávají dobrý důvod se domnívat, že oživení ve světové ekonomice nabývá skutečně globálních rozměrů. (Komentář ČSOB)

Včera nicméně zaujal i vývoj u našich sousedů v Polsku, které z ekonomického hlediska bývá dáváno jako příklad hospodářsky úspěšné země. Většina středo-pravicové koalice premiéra Tuska se totiž po včerejším odchodu bývalého ministra spravedlnosti Gowina smrskla v Sejmu na jeden hlas. Zajímavé přitom je, že jako jeden z důvodů Gowinovi dezerce je nesouhlas s vládní politikou v oblasti penzí, která fakticky povede k likvidaci druhého pilíře penzijního systému.

Ten přitom fungoval od 1999 a byl vzorem penzijní reformy pro ostatní země, jež se o takovou strukturální změnu pokoušely. Paradoxem doby však je, že odchod Gowina z koalice nahrává opoziční straně Právo a spravedlnost, kterou vede bývalý premiér Kaczynsky. Ten se přitom netají svým obdivem k maďarskému premiéru Orbánovi, přičemž investoři v regionu mají jistě ještě v dobré paměti, jak to s druhým pilířem v Maďarsku dopadlo.

Inu, reformy penzijních systémů nemají ve střední Evropě na růžích ustláno, o čemž my také něco víme.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.