Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Polsko již brzy nebude mít na důchody

Penze 03.11.2014 | 11:42 1 Komentář

Emigrace a nízká porodnost v Polsku přivede již v blízké době polský státní důchodový systém (ZUS) do velkých nesnází. Polsko se potýká s porodností 1,3 dítěte na ženu a  do zahraničí již emigrovalo 2,4 milionu Poláků.

„Někdy kolem roku 2022 nebude mít ZUS peníze na průběžné vyplácení důchodů,“ říká socioložka a demografka Krystyna Iglická, rektorka soukromé univerzity Škola Lazarského a nově také politička strany Polska Razem.

„Podle Eurostatu bude v roce 2040 na 100 pracujících Poláků 90 důchodců,“ uvedla Krystyna Iglická. Porodnost je nízká kvůli obavám mladých lidí, že nebudou schopni finančně zajistit rodinu. K emigraci přispívá nejen dlouhodobě vysoká míra nezaměstnanosti, ale i přístup vlády, která se nemá k zásadním reformám jak rodinné politiky, tak pracovního práva.

Zdroj: iHNed.cz

Jeden komentář: “Polsko již brzy nebude mít na důchody”

  1. Ivo Patta napsal:

    V Polsku je potřeba provést skutečnou důchodovou reformu ve prospěch lidí a trvale udržitelného sociálního státu, nikoliv bank. Je to nezvladatelný problém pro socioložku, stejně jako pro ekonoma. Není to ale problém pro sociálního ekonoma. Více na webu: http://sociolo­gie.netstranky­.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.