Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Polská vláda chystá účtenkovou loterii o auta nebo tablety

Investice 17.02.2015 | 16:56 0 Komentářů

Jednou za měsíc se má od podzimu konat slosování o ceny v hodnotě 100 tisíc zlotých.

Polská vláda chystá účtenkovou loterii o auta nebo tablety

Varšava – Polská vláda chystá loterii s účtenkami z obchodů a různých provozoven. Chce tak Polákům připomenout, že požadováním paragonů pomáhají bojovat proti šedé ekonomice. Lidé, kteří se loterie zúčastní, budou zřejmě od podzimu soutěžit o auta, laptopy nebo tablety, napsala dnes Gazeta Wyborcza.

„Jde o podporu poctivé konkurence. Ten, kdo nijak neregistruje příjmy, má vyšší zisky. Může nabízet nižší ceny, a tak má výhodu oproti poctivým podnikatelům,“ připomíná náměstkyně ministra financí Izabela Leszczynová, proč lidé mají při placení žádat účtenky.

Každý dospělý člověk, který si vezme účtenku za nákup ve výši nejméně 10 zlotých, ji bude moci po začátku loterie zaregistrovat na zvláštní internetové stránce. Jednou za měsíc se bude konat slosování o ceny v hodnotě 100 tisíc zlotých. Počet účtenek, které si každý soutěžící bude moci zaregistrovat, nebude nijak omezený.

Polské ministerstvo financí se rozhodlo tímto způsobem upozornit na důležitost požadování účtenek poté, co se v průzkumu loni na podzim ukázalo, že polovina dotázaných nevěděla, že vystavovávání účetních dokladů má vliv na příjmy do státní pokladny. Třetina tvrdila, že to nemá vliv žádný, píše Gazeta Wyborcza.

Deník připomíná, že Polsko pro letošek počítá s výběrem 136 miliard zlotých (896,5 miliardy korun) na dani z přidané hodnoty. Experti odhadují, že kvůli různým podvodům, včetně neregistrování transakcí, stát přichází o 42 miliard zlotých ročně.

Účtenková loterie funguje od podzimu 2013 na Slovensku. Zájem o ni sice opadá, tamní ministerstvo financí ji však zatím rušit neplánuje. Zavedení takové loterie zvažovala i česká vláda. Podle ministerstva financí ale nyní tento plán není aktuální, prioritou je v boji proti daňovým únikům elektronická evidence tržeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.