Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Polská ekonomika loni téměř zdvojnásobila tempo růstu

Investice 27.01.2015 | 14:17 0 Komentářů

Jako jediná země EU se Polsko za finanční krize vyhnulo recesi a zažívá nepřetržitý ekonomický růst už více než 20 let.

Polská ekonomika loni téměř zdvojnásobila tempo růstu

Varšava – Polská ekonomika loni zrychlila tempo růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,3 procenta z předloňských 1,7 procenta. Odhadl to v dnešní předběžných údajích polský statistický úřad. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje spotřebitelů a nárůst investic.

Domácí poptávka v Polsku loni stoupla o 4,6 procenta. V předloňském roce činil její růst pouhých 0,2 procenta. Fixní investice, mezi které patří třeba investice do zařízení a staveb, se loni zvýšily o více než devět procent po nárůstu o 0,9 procenta v předešlém roce.

Zvýšila se i spotřeba polských domácností, která byla oproti předešlému roku vyšší o tři procenta.

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která se za finanční krize vyhnula recesi a zažívá nepřetržitý ekonomický růst už více než 20 let. Pokud se dnešní odhady potvrdí, bylo by loňské tempo růstu nejrychlejší od roku 2011.

Pro srovnání, britská ekonomika podle dnes zveřejněného odhadu loni stoupla o 2,6 procenta. Pokud jde o Českou republiku, domácí statistický úřad zveřejní první odhad o vývoji tuzemské ekonomiky v loňském roce v únoru. Podle nedávno zveřejněného odhadu České bankovní asociace rostla ekonomika ČR loni o 2,3 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.