Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Polovina domácností nemá rodinný rozpočet

Polovina domácností v Česku nemá sestavený rodinný rozpočet. S rodinným rozpočtem pak své potomky seznamuje pouhých 16 procent rodičů. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro Home Credit.

Nejčastěji seznamují rodiče děti s rozpočtem v době, kdy je dítěti 14 let, anebo v případech, kdy děti požadují koupi něčeho velmi drahého. O svém příjmu nemluví 22 procent rodičů a deset procent dětí. Podle ekonomky Marcely Hrubošové by měly být teenageři zapojováni do finanční situace rodiny. „V tomto věku by již děti měly znát cenu práce i výdaje domácnosti, a začali se učit, jak z výdělku zajistit svůj každodenní život i zajistit se na budoucnost. Že dám teenagerovi i školu praxí a přenesu na něj část plateb za sebe, je tím nejlepším vykročením do jeho dospělosti,“ uvedla.

Pravidelně uspoří část příjmu dvě třetiny rodin. „Nejčastěji, přibližně v polovině případů, tuzemské domácnosti volí spořící účet, dvě pětiny peníze nechávají na běžném účtu a 31 procent volí stavební spoření. Doma do obálky ukládá peníze pětina lidí,“ komentoval ombudsman Home Creditu Miroslav Zborovský. Šedesát procent domácností má nějaký typ úvěru, třetina z nich hypotéku, 22 procent kreditní kartu a hotovostní úvěr využívá 21 procent respondentů. Průzkum proběhl mezi 800 dospělými a dětskými respondenty.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.