Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Poločas výsledkové sezóny – zisky i tržby nižší, odhady se však daří překonávat.

Investice 27.07.2012 | 17:23 0 Komentářů

Nálada před aktuální výsledkovou sezónou v USA nebyla příliš optimistická. Americká ekonomika zvolna zpomalovala, což se negativně projevovalo na trhu práce, v maloobchodních prodejích, ale samozřejmě také v účetnictví firem. Už před jejím začátkem se odhady výkonu amerických společností ve druhém kvartálu sunuly níže, a to mělo lví podíl na tom, že se současná výsledková sezóna považuje za relativně úspěšnou. Zisky i tržby totiž meziročně klesaly (komentář XTB).

Pozitivní překvapení ukazuje kladný „Surprise Index“ indexu S&P 500 na poli zisku i tržeb v aktuální výsledkové sezóně, což vyjadřuje následující graf. Společnostem se daří překonávat očekávání zisku v průměru o 0,22 % a tržeb o 3,1 %. V zisku zatím dopadá nejlépe sektor „Oil&Gas“, kde se daří překonávat očekávání o 6,7 %. Naopak nejhůře na tom jsou „Utilities“, kde jsou očekávání o 7,4 % vyšší než skutečnost. V tržbách vedou „Financials“, které vykazují více než desetiprocentní rozdíl odhadu a zisku. Naopak nejhůře se v této oblasti vede již zmíněnému sektoru „Oil&Gas“, kde byly zatím odhady nad skutečností vyšší o 4,6 %.

 xtb-zisky-odhady-01

Graf: Srovnání očekávání zisku (modrá) a tržeb (oranžová) s jejich skutečným stavem za druhý kvartál (v %)

Porovnání skutečných zisků a tržeb ve druhém kvartále se situací před rokem vyznívá již hůře (viz následující graf). Více než polovině dosud zveřejněných společností indexu S&P 500 klesl v průměru meziročně zisk o 1,5 % a tržby o 1,3 %. Situace byla negativně ovlivněna hlavně děním v sektoru „Oil&Gas“, kde klesl zisk o 23,1 % a tržby o 22,1 %. Nevedlo se ani „Basic Materials“, kde meziroční pokles zisku přesáhl dokonce jednu čtvrtinu. Bez těchto sektorů by se však americké společnosti přehouply do černých čísel. Například sektor „Industrials“ dosud nabídl jedenáctiprocentní růst zisku a čtyřprocentní růst tržeb.

xtb-zisky-odhady-02

Graf: Meziroční pohyb zisku (modrá) a tržeb (oranžová) společností indexu S&P 500 (v %) – kvartální data

Uvedená data byla získána na základě finančních výsledků 280 společností akciového indexu S&P 500. Do oficiálního konce výsledkové sezóny v půlce srpna ještě bude reportovat 218 společností. Významné společnosti však zpravidla reportují v prvních týdnech výsledkové sezóny po konci čtvrtletí. Nečekáme tak, že by její závěr mohl výrazným způsobem změnit průběžná data.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.