CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

20. 07. 2018

0 komentářů

Politický rozkol v Británii tvrdě zasáhl libru

 

Další týden je téměř za námi, nicméně situace v Británii se nezdá o nic růžovější. Na rozdíl od minulého týdne, kdy ještě odstoupení dvou klíčových ministrů nechalo libru v klidu, tento již britská měna schytala tvrdý direkt. K přetrvávajícímu politickému napětí se totiž přidalo i zklamání z nejnovějších makro čísel, což ve výsledku srazilo libru na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od září 2017.

Loading



 


Ačkoli se britské premiérce Mayové prozatím daří ustát tlak euroskeptického křídla konzervativců, větší problémy jí paradoxně způsobuje rebelie z pro-evropské části její strany. Tu musela odrážet v úterním parlamentním hlasování, kdy se část poslanců snažila prosadit dodatek k zákonu o brexitu, který by v případě selhání jednání zajistil fungování celní unie.

Třebaže Mayová toto klíčové hlasování těsně ustála, její pozice zůstává nadále vratká, ba co více, její plány měkčího brexitu v Bruselu stále jen těžko akceptovatelné.

Úrokové sazby nejspíš vzrostou

Politickou nejistotu v minulých dnech navíc doplnila i slabá čísla za inflaci (v červnu zklamal i maloobchod), která poslala libru až pod hranici 1,30 GBP/USD. I když inflační tlaky zjevně nejsou tak silné, jak prognózuje centrální banka, vše nasvědčuje tomu, že za dva týdny přece jen dojde k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

Pokračování utahování měnových podmínek totiž nahrává stále solidní růst mezd v tomto roce, který je pro centrální banku klíčový. A konečně také trhy větří další růst sazeb ze současných 50 bps již v srpnu, a to s více než 80% pravděpodobností.

Pokud by však měla politická nejistota okolo brexitu přetrvávat i v následujících měsících, centrální banka by mohla zvolit opatrnější přístup, tj. zvolnit tempo měnové restrikce. Nejistota ohledně dalšího vývoje je totiž obrovská, což koneckonců dala včera najevo i Evropská komise. Ta vyzvala členské státy, aby se začaly intenzivněji připravovat na odchod Británie z EU, přičemž nastiňuje dva hlavní scénáře – uzavření dohody a následné přechodné období, či neřízený brexit, kdy k žádné dohodě nedojde.

REKLAMA

Tak či onak, tou zřejmě jedinou jistotou nakonec zůstává, že brexit nebude mít žádného vítěze, ale pouze kupu poražených.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *