Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Politická nestabilita korunu zatím příliš neovlivňuje

InvesticeMakro 19.08.2013 | 14:13 0 Komentářů

Evropa se vymanila z ekonomické kontrakce ve druhé polovině letošního roku. Kvartální růst byl prvním po šesti čtvrtletích poklesu v řadě a pomohl tak ukončit nejdelší hospodářskou recesi eurozóny v její historii. Zlepšená makrodata pomohla euru udržet si své zisky z předchozího týdne, ale jeho další růst byl omezen vzhledem ke stejně příznivým ukazatelům z USA (komentář Western Union Business Solutions).

Zlepšující se výhled americké ekonomiky v kombinaci s jestřábími komentáři některých členů Fedu pomohly zvýšit spekulace, že by Fed nakonec mohl začít omezovat podpůrná opatření již během letošního září, což byl pro dolar rovněž pozitivní faktor. Zajímavé pohyby na devizových trzích zaznamenaly během uplynulého týdne britská libra a švýcarský frank. Zápis z měnového zasedání Bank of England a ekonomické ukazatele poskytly libře podporu, zatímco frank nejprve oslabil vůči euru na 2-měsíční minimum po komentářích představitelů SNB. Pokles franku byl však pouze krátkodobý, když se zvýšilo riziko přerušení dodávek ropy v důsledku politických nepokojů v Egyptě.

Koruna se v průběhu týdne snažila prolomit vůči euru silnější hodnoty, ale její další růst byl vzhledem k silné rezistenci eura omezen. Domácí měna posílila na 6-týdenní maximum po zveřejnění předběžného výsledku HDP, který překonal odhady trhu. Ve prospěch koruny rovněž vyzněl výsledek průmyslové inflace, která zaznamenala zvýšení. Index cen průmyslových výrobců meziročně vzrostl o 1 % oproti 0,7 % v předchozím měsíci. Vyšší růst cenových tlaků spolu s lepším výsledkem HDP zvýšily spekulace, že by ČNB mohla prozatím pozastavit plány měnové intervence proti koruně. Lepší údaj HDP ukončil nejdelší pokles ekonomiky v historii Česka. Minimální pozornost byla věnována rezignaci kabinetu, který se očekával po neúspěšném hlasování o důvěře vládě z předchozího týdne. Politická nestabilita může být výhledově pro korunu překážkou, v tuto chvíli ji však zatím příliš neovlivňuje.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude na českém trhu ve znamení absence klíčových ukazatelů. Obchodníci s korunou tak budou alespoň doufat v dobrý výsledek předběžného výrobního indexu PMI z Německa. Vzhledem k úzké provázanosti české a německé ekonomiky by se pozitivní údaj příznivě odrazil i ve výsledku českého HDP za 3. kvartál, který by korunu podpořil.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.