Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Policie obvinila bývalého šéfa CzechInvestu Křížka z podvodu

Investice 26.06.2014 | 06:30 0 Komentářů

Agentura údajně zaplatila 2,2 milionu korun za personální audit, který ale nikdy nevznikl, píší Hospodářské noviny.

Policie obvinila bývalého šéfa CzechInvestu Křížka z podvodu

Praha – Policie obvinila bývalého šéfa státní agentury CzechInvest Miroslava Křížka z podvodu. Píší to dnešní Hospodářské noviny (HN). Agentura údajně zaplatila 2,2 milionu korun za personální audit, který ale nikdy nevznikl.

V čele CzechInvestu stál Křížek od září 2010 do srpna 2012, kdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. Již loni byl obviněn také bývalý ředitel divize investic CzechInvestu Radek Šoltys.

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině. Policie v srpnu 2012 prohledávala kanceláře agentury v Praze.

Protože detektivové tehdy zmíněný personální audit nenašli, usoudili podle Hospodářských novin, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek prý objednal audit u svého známého Zdeňka Hurského, který se podle policie takovým poradenstvím nezabývá. Křížkovi i Hurskému hrozí až osm let vězení, píše deník.

Exšéf CzechInvestu, který je zastupitelem za ODS na radnici Prahy 13, se k obvinění podle HN nechtěl vyjádřit, ale přes advokáta uvedl, že audit určitě vznikl. Z postu šéfa CzechInvestu byl Křížek odvolán krátce po předloňském zásahu policie v agentuře.

Důvodem bylo podle ministerstva průmyslu pochybení při vypsání zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro investory. Podle médií bylo podezřelých několik zakázek dohromady za stamiliony korun. Podle HN se již ale policisté nechystají Křížka stíhat kvůli žádné další zakázce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.