Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Policie dostane další pásy s hřeby a sítě na piráty silnic

Investice 05.02.2015 | 21:47 0 Komentářů

Roli řidiče, který se snaží ujet policejní hlídce, si před novinářskými objektivy vyzkoušel ministr vnitra Milan Chovanec.

Policie dostane další pásy s hřeby a sítě na piráty silnic

Panenský Týnec – Prakticky všichni policisté v terénu mají mít v blízké budoucnosti k dispozici speciální prostředky na bezpečné zastavení vozidla, jehož řidič se snaží ujet policejní hlídce.

Během čtvrteční prezentace nových zastavovacích pásů to na letišti v Panenském Týnci prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec.

Zastavovacích pásů nového typu, který lze ve zlomku sekundy vhodit před ujíždějící vozidlo a ve velmi krátkém okamžiku je zase ze silnice odstranit, má zatím tuzemská policie k dispozici 240 kusů. Polovina je určena pro pořádkovou, polovina pro dopravní policii. „Budeme však nakupovat další a také jsme již začali se zkouškami zastavovacích sítí,“ uvedl Chovanec.

Ministr se ujal role figuranta. Na letištní ranveji usedl za volant bílé octavie a ujížděl před policejními vozy. Po přejezdu pásu musel se třemi prázdnými pneumatikami brzy zastavit. „Auto se okamžitě začalo chovat nestandardně, velmi špatně se dalo ovládat,“ řekl Chovanec. Pokud by nehrál roli zločince a takový defekt ho postihl při běžné jízdě, snažil by se zastavit prakticky okamžitě.

Pás je dlouhý 4,7 metru a je v něm 110 dutých ocelových hrotů o průměru tři milimetry a délce 45 milimetrů. Cena činí 7915 korun bez DPH. Hroty se po přejetí pásu zapíchnou do běhounu pneumatiky a otvorem pak uniká vzduch. Náhradní hroty pak lze snadno doplnit, takže pás je možno používat mnohonásobně.

Pásy jsou účinné na běžné typy vozů s klasickými pneumatikami. Pokud má ale automobil namontované pláště typu run flat se zesílenými bočnicemi, tento prostředek ho nezastaví. Tyto pneumatiky jsou sériově montovány například na auta značky BMW.

Takový automobil pak musí policie pronásledovat dále a pokusit se ho zastavit například vytlačením ze silnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.