CZK/€ 24.595 -0,26%

CZK/$ 23.074 -1,07%

CZK/£ 29.006 -0,24%

CZK/CHF 23.852 -0,57%

09. 05. 2013

0 komentářů

Poláci překvapivě snižují úrokové sazby

 


 

Polský guvernér Belka a jeho družina má v posledních měsících ve zvyku trhy pravidelně překvapovat a i tentokrát valná většina centrálních bankéřů další pokles sazeb spíše vylučovala. Po zasedání je ovšem vše jinak: sazby jsou nižší, guvernér Belka připustil další uvolňování měnové politiky a především začal klást větší důraz na nízkou inflaci a zlehčoval nadcházející oživení. Viděno jeho optikou ani očekávané odražení ekonomiky ode dna nemusí NBP zabránit v dalším uvolňování měnové politiky. Reálná ekonomická aktivita hraje v tuto chvíli rozhodně druhé housle a prim v bankovní radě udává aktuální inflační vývoj (inflační dno přitom očekáváme až v létě).

Tento posun ve vnímání rizik v bankovní radě souvisí především s povahou startujícího polského oživení – jednak je velice křehké (náš předstihový ukazatel brzo ztrácí na síle, průmysl stále stagnuje) a závisí příliš na zahraniční poptávce (typicky silná polská domácí poptávka zůstává slabá). Bankovní rada se proto rozhodla v takové situaci využít velice nízké aktuální inflace (a padajících inflačních očekávání) a zlevnit peníze daleko agresivněji než v minulosti. Takový postup nás překvapil. Věřili jsme, že bankovní rada je složená spíše z jestřábů bojících se agresivního snižování sazeb ze dvou důvodů – považují stávající propad inflace za dočasný a rychlý pokles dnešních sazeb by v jejich očích znamenal pouze nutnost rychleji je zvyšovat v budoucnu. Tento pohled na svět ale v polské bankovní radě evidentně slábne. Proto jsme nuceni změnit i náš pohled na NBP a v tuto chvíli věříme, že centrální banka na svém červencovém zasedání vyzbrojena novou prognózou ještě jednou sníží sazby (o 25 bps).

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.