Pondělí 10. srpna. Svátek má Vavřinec.

Poláci překvapivě snižují úrokové sazby

Makro 09.05.2013 | 10:45 0 Komentářů

Tento týden se s uvolňováním měnových kohoutů znovu roztrhl pytel. V pondělí překvapivě snížila sazby australská centrální banka. Pak švédský a novozélandský guvernér slovně intervenovali proti svým měnám a včera vše vyvrcholilo překvapivým snížením sazeb v Polsku o 25 bps na 3 % (komentář ČSOB).

Polský guvernér Belka a jeho družina má v posledních měsících ve zvyku trhy pravidelně překvapovat a i tentokrát valná většina centrálních bankéřů další pokles sazeb spíše vylučovala. Po zasedání je ovšem vše jinak: sazby jsou nižší, guvernér Belka připustil další uvolňování měnové politiky a především začal klást větší důraz na nízkou inflaci a zlehčoval nadcházející oživení. Viděno jeho optikou ani očekávané odražení ekonomiky ode dna nemusí NBP zabránit v dalším uvolňování měnové politiky. Reálná ekonomická aktivita hraje v tuto chvíli rozhodně druhé housle a prim v bankovní radě udává aktuální inflační vývoj (inflační dno přitom očekáváme až v létě).

Tento posun ve vnímání rizik v bankovní radě souvisí především s povahou startujícího polského oživení – jednak je velice křehké (náš předstihový ukazatel brzo ztrácí na síle, průmysl stále stagnuje) a závisí příliš na zahraniční poptávce (typicky silná polská domácí poptávka zůstává slabá). Bankovní rada se proto rozhodla v takové situaci využít velice nízké aktuální inflace (a padajících inflačních očekávání) a zlevnit peníze daleko agresivněji než v minulosti. Takový postup nás překvapil. Věřili jsme, že bankovní rada je složená spíše z jestřábů bojících se agresivního snižování sazeb ze dvou důvodů – považují stávající propad inflace za dočasný a rychlý pokles dnešních sazeb by v jejich očích znamenal pouze nutnost rychleji je zvyšovat v budoucnu. Tento pohled na svět ale v polské bankovní radě evidentně slábne. Proto jsme nuceni změnit i náš pohled na NBP a v tuto chvíli věříme, že centrální banka na svém červencovém zasedání vyzbrojena novou prognózou ještě jednou sníží sazby (o 25 bps).

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.