Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Pokuty za hospodářskou soutěž byly loni nejnižší za sedm let

Investice 19.03.2014 | 09:33 0 Komentářů

Největší částku musí antimonopolnímu úřadu zaplatit německý vlastník řetězce Billa.

Pokuty za hospodářskou soutěž byly loni nejnižší za sedm let

Brno – Antimonopolní úřad loni na základě prvostupňových rozhodnutí o hospodářské soutěži uložil pokuty za 25 milionů korun. Je to sedmkrát až osmkrát méně než v roce 2012, kdy to bylo 190 milionů korun. Zároveň jde o nejnižší částku od roku 2007, od kterého jsou data k dispozici.

Vyplývá to ze statistik, které v pondělí zveřejnil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Významná část uložených pokut se týká německé společnosti Rewe Zentralfinanz eG, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž úřad podmínil fúzi se společností Plus Discount. Dostala za to pokutu 23,9 milionu korun.

Jen dvě kartelové dohody

Pouze dvě rozhodnutí úřadu se v loňském roce týkaly kartelových dohod. Úřad například zastavil řízení s distributory pohonných hmot. Firmy jako OMV, Benzina nebo Shell vyvázly bez pokuty.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže naopak nedokončil žádný případ údajného zneužití dominantního postavení. Větší kauzy chce uzavřít letos, uvedl předseda úřadu Petr Rafaj. Nový případ byl v této oblasti otevřen pouze jeden a týká se společnosti Chaps, která od roku 2001 drží monopol na správu dat jízdních řádů. Úřad také zahájil čtyři nová řízení v zakázaných dohodách.

Vyšší tresty padly za veřejné zakázky

Loňské sankce týkající se rozhodnutí o hospodářské soutěži jsou zhruba o 15 milionů nižší než pokuty spojené s veřejnými zakázkami. V minulosti býval poměr obrácený.

Také nejvyšší sankce za loňský rok se týká veřejných zakázek. Úřad nepravomocně uložil Českým drahám pokutu 25 milionů korun za chyby v tendru na nákup železničních souprav Railjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.