Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Pokuty kvůli bezpečnosti práce loni dosáhly 43 milionů

Investice 07.04.2014 | 15:00 0 Komentářů

Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.

Pokuty kvůli bezpečnosti práce loni dosáhly 43 milionů

Opava, Praha – Za porušování předpisů v oblasti bezpečnosti práce dostaly loni tuzemské podniky pokuty v celkové výši 42,8 milionu korun. Je to zhruba o čtyři miliony více než v roce 2012.

Inspektoři loni uskutečnili 16 820 kontrol zaměřených na bezpečnost práce a udělili 991 pokut.

Vyplývá to ze statistiky Státního úřadu inspekce práce, na kterou upozornil on-line magazín www.BezpecnostPrace.info.

Nejčastějšími příčinami kontrol jsou ochrana zdraví při práci, zdravotní úrazy, stav technických zařízení, včetně vedení veškeré dokumentace. Kromě fyzických kontrol na pracovišti, které se týkají například bezpečnosti a uspořádání pracoviště nebo technického stavu strojů, provádí úřad také administrativní kontroly zjišťující z velké části dokumentaci o pracovních úrazech, školení zaměstnanců i dokumentaci o vyhledávání a prevenci pracovních rizik.

„Nejčastěji jsou zjišťovány nedostatky ve vedení dokumentace, týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména u malých a středních zaměstnavatelů,“ říká ředitel odboru bezpečnosti práce Státního úřadu inspekce práce Ondřej Varta.

V zaměstnání se loni zranilo 39 412 lidí, sto osm z nich na následky úrazu zemřelo. Ve srovnání s rokem 2012 se situace mírně zlepšila – tehdy inspekce zaznamenala přes 44 tisíc pracovních úrazů, z toho 113 smrtelných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.