Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Pokojská, průvodce, číšník. Kolik vydělají v cestovním ruchu

Investice 24.06.2014 | 19:20 0 Komentářů

Mezi nejhůře ohodnocenými profesemi jsou plavčíci. Ti navíc nemohou očekávat spropitné.

Pokojská, průvodce, číšník. Kolik vydělají v cestovním ruchu

Praha – Lidé v profesích, se kterými je možné se na dovolené potkat nejčastěji, berou v Česku podle údajů serveru Platy.cz podprůměrné platy.

Nejmenší hrubé mzdy dostávají pokojské nebo číšníci, ti si ale mohou vylepšit příjem spropitným. S platy kolem 13 000 korun následují lidé obsluhující čerpací stanice a plavčíci.

Nejvíce si mezi těmito profesemi vydělají řidiči autobusů nebo krupiéři. Na server dosud zadalo mzdy pro porovnání přes 100 000 lidí.

Pokojská bere v průměru 11 600 korun, číšníci jen o tisícovku více, obsluha čerpací stanice o další dvě stovky více. Plavčíci si přijdou v průměru na 13 200 korun, ale na rozdíl od zaměstnanců hotelů a restaurací nemohou očekávat odměnu od hostů bokem a navíc jde o odpovědnou práci, která vyžaduje neustálou pozornost.

Mimo hlavní město o třetinu méně

Přes 15 000 korun průměrně berou kuchaři nebo recepční, zhruba o tři tisíce víc si vydělají prodejci letenek nebo průvodci. „Právě v této profesi se ale projevuje vliv regionu: v regionech si turistický průvodce vydělá o třetinu méně než v hlavním městě,“ upozornil server.

Od 20 000 korun výše pobírají krupiéři, palubní průvodčí nebo letušky a řidiči autobusů. Zaměstnanec kasina si přitom může polepšit i spropitným. Server ale zdůrazňuje, že v těchto profesích jsou i vyšší nároky například na jazykovou vybavenost nebo prozákaznický přístup.

Průměrná mzda v celé české ekonomice loni vzrostla meziročně o 27 korun na 25 128 korun. Analytici ale opakovaně upozorňují, že na průměrnou mzdu nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců v Česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.