Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Pokles nálady v průmyslu se zrychlil

Makro 25.06.2012 | 11:44 0 Komentářů

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu se podle Českého statistického úřadu snížil v červnu meziměsíčně o 0,8 bodu na –2,2 bodu. Nálada spotřebitelů naopak opustila květnová minima, zůstává však i nadále velmi nízká (komentář GE Money Bank).

Nálada v průmyslu a službách, která má téměř dvoutřetinový vliv na celkový ukazatel důvěry, klesá již čtvrt roku. V průmyslu se navíc tempo meziměsíčních poklesů zrychlilo. Zatímco mezi dubnem a květnem nálada výrobců klesla o –1,6 bodu, v červnu byla ve srovnání s květnem nižší již o 2,4 bodu a aktuálně se tedy nachází na –4,7 bodech. Nižší hodnotu jsme viděli naposledy v březnu 2010. Palčivým problémem nejenom v průmyslu zůstává nízká poptávka, jejíž hodnocení se opět mírně snížilo.

Španělská bankovní krize, která zvětšila díru na levoboku evropského plavidla, se projevila ve všech předstihových indikátorech napříč celou Evropou. Výsledky v posledních dvou měsících naznačují, že ani výkon čerpadla v kajutě České republiky není dostatečný a voda stále přibývá.

Vývoj dluhové krize tentokrát do zvýšení svých obav nepromítli spotřebitelé. Jejich nálada se v červnu lehce odrazila od rekordního minima, nicméně stále balancuje na jeho okraji. Spotřebitelé si už zřejmě ani neumí představit, že by situace mohla být ještě horší.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.