CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

26. 02. 2020

0 komentářů

Pokles na trzích se může přesunout do reálné ekonomiky

 

„Měli bychom se začít připravovat na černý scénář, ve kterém šíření koronaviru poškodí evropskou ekonomiku. Je proto namístě začít diskutovat o stimulačních opatřeních v měnové a rozpočtové oblasti, tak abychom v případě zhoršování situace zabránili propadu států s nízkým hospodářským růstem do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Investoři začali vnímat dopady šíření koronaviru zcela vážně. Na základě růstu rizika ohledně budoucího vývoje na světových trzích upravili svá portfolia. Zbavovali se rizikovějších akcií a přesouvali se do bezpečnějších aktiv. Výsledkem bylo silné zakolísání trhů, které se projevilo na všech významných burzách po celém světě.

Klíčové americké indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zaznamenaly nejhorší obchodní den za poslední dva roky. Situace si všiml Donald Trump, který na svém Twitteru prohlásil, že koronavirus ve Spojených státech je pod kontrolou a americký akciový trh vypadá z jeho pohledu velmi dobře. Po otevření trhů ve Spojených státech byl vykázán mírný růst.

Obchodování v Evropě je stále ovlivněno šířením koronaviru v Itálii. Akciové indexy klesají ve většině evropských zemí. Výrazné ztráty zaznamenává i pražská burza. Index PX již včera oslabil o 2,81 procenta na 1059 bodů, což byl nejvýraznější denní propad od června 2016. Dnes se pražský index dál propadal a nyní se pohybuje jen těsně nad úrovní 1040 bodů.

V případě, že Evropané začnou propadat panice jako investoři na trzích, může koronavirus začít proměňovat spotřební chování lidí. Strach z nákazy by mohl motivovat k nakupování zásob potravin a léků. To by vedlo ke krátkodobým výpadkům v zásobování menších obchodů a lékáren. Panika kolem koronaviru může v krajním případě dostat některé státy Evropské unie do recese. Nejvíce je ohrožena Itálie, ale v případě rychlého rozšiřování koronaviru mohou být zasaženy i další státy.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *