CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

30. 08. 2019

0 komentářů

Pojišťovny nabízejí příspěvek do státního fondu namísto uvalení sektorové daně

 

Snaha vygenerovat další příjmy do státního rozpočtu vedla vládu k návrhu zákona zakotvujícího daň z technických rezerv pojišťoven. Dani by měly podléhat rezervy, které byly natvořeny vyšší než stanovené směrnicí Solvency II. Zákon by měl začít platit v příštím roce.  

Loading 

Daň z technických rezerv pojišťoven by měla státnímu rozpočtu dle ČAP přinést jednorázově více než 10 miliard Kč. Tuto mezeru v rozpočtu pojišťoven bude nutno zafinancovat. „V případě, že budeme muset jednorázově odvést tyto peníze, budeme na to muset reagovat. Kvůli konkurenčnímu boji se může zdát, že cenotvorba bude až posledním nástrojem. Před tím ale mohou následovat jiné nástroje, jako omezení rozsahu služeb,“ upozorňuje místopředseda představenstva České pojišťovny Petr Bohumský.

Zástupci pojišťoven upozorňují, že výše rezerv stanovená směrnicí Solvency II je minimální, nikoliv optimální. Pojišťovny by tak měly být sankcionované za svou opatrnost. Zavedení daně by oslabilo schopnost plnit závazky vůči klientům a nepotěší ani zahraniční mateřské společnosti. „Upozorňujeme od začátku na to, že se jedná o nepromyšlený krok, který negativně ovlivní budoucí zisky klientů z životního pojištění, může přinést ve svém důsledku zdražení produktů, bude motivovat pojišťovny nezvyšovat rezervy. Ptáme se poslanců, zda by například v případě velkých povodní jako ty v roce 1997 byli raději, kdyby měly pojišťovny menší anebo větší rezervy,“ uvádí Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

Jednou z cest, kterou zástupci pojišťoven spatřují jako alternativu uvalení sektorové daně, je příspěvek do státního fondu národního rozvoje. „Jsme ale přesvědčeni, že o zvýšení příspěvku finančního sektoru ke společenské odpovědnosti a budoucnosti ČR je potřeba přemýšlet dlouhodobě a systémově. Chceme společně s vládou a Vámi nalézt kompromis. Takovým může být pravidelná investice do Národního rozvojového fondu. Jsme připraveni připojit se k Memorandu o porozumění mezi vládou ČR a zodpovědnými investory a fond podpořit,“ stojí v otevřeném dopise ČAP poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. K dopisu připojilo svůj podpis 23 vrcholných zástupců pojišťoven.

Zdroje: iDNES.cz, opojisteni.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Začíná pokus o znárodnění části pojistného trhu?

Foto: Pixabay V poslanecké sněmovně je projednávám cizinecký zákon. Podle něj by v příštích pěti letech směl cizince pojišťovat pouze jeden subjekt, a to Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (VZP). Jedná se o pokus o znárodnění části pojistného trhu a snahu o omezení hospodářské soutěže?

Text: Daniel Mareš

22. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *