Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Pojišťovny nabídly investici do dostupného bydlení, stát ale radši technické rezervy zdaní

Zdanění technických rezerv pojišťoven, které schválila v úterý Poslanecká sněmovna v rámci vládního daňového balíčku, podle ČAP poškozuje a trestá obezřetné pojišťovny. V říjnu pojišťovny nabídly namísto zdanění technických rezerv investici ve výši deset miliard do dostupného bydlení a sociálních služeb. Podle šéfa ČAP Jana Matouška však nikdo neprojevil žádný zájem.

Podle dosavadní právní úpravy bylo možno celé technické rezervy uznat za daňově uznatelné, což vadilo ministryni financí Aleně Schillerové. Podle ní se jedná o nesystémovou výjimku, kterou jiná odvětví nemají. Ponovu budou uznatelné jen rezervy do výše vypočtené podle směrnice Solvency II.

„Schválený návrh je špatný i pro státní rozpočet, protože sice znamená jednorázový výnos deset miliard, ale v podstatě vykrádá část daňových příjmů od pojišťoven pro příští vlády,“ upozornil ředitel ČAP Jan Matoušek. „Nezbývá nám než vzít na vědomí toto politické rozhodnutí, které ale plyne z nepochopení systému rezerv v pojišťovnách ze strany ministerstva financí, které stále nerozumí, že rezervy pojišťoven jsou ve skutečnosti závazky vůči klientům,“ dodává Matoušek.

Zdroj: InvestičníWeb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.