Čtvrtek 18. července. Svátek má Drahomíra.

Pojišťovny loni vymáhaly 600 milionů od viníků nehod

Pojištění 09.05.2017 | 15:46 0 Komentářů

Sedm tuzemských pojišťoven vymáhalo v loňském roce po vinících nehod celkem 600 milionů korun. Nejčastěji se do křížku s pojišťovnou dostávají viníci dopravních nehod či společnosti kvůli pracovním úrazům.

Pojišťovny mají nárok vyžadovat po viníkovi nehody, který způsobí újmu na zdraví druhé osobě, náhradu škody (tzv. regresní nároky). Více než polovina z 23,5 tisíce případů připadala na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP).

„Jde nejčastěji o případy dopravních nehod, při nichž dojde ke zranění spolujezdce nebo chodce. Dále o pracovní úrazy, kdy zaměstnavatel nezajistí bezpečnost při práci, a v menšině o fyzická napadení, například hospodské potyčky a­ domácí násilí,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ne vždy je však náhrada vyžadována přímo od viníka. V případě dopravní nehody jsou náklady hrazeny z povinného ručení. Příkladem může být rekordní náhrada za dopravní nehodu v roce 2006. „Poškozený se stal plně imobilním, odkázaným na celodenní ošetřovatelskou péči, náklady na jeho léčení se budou počítat po celý zbytek jeho života. K­ dnešnímu dni pojišťovna uhradila za jeho léčbu deset milionů korun, které proplácí komerční pojišťovna,“ uvedl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.