Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Pojišťovny loni vybraly 115 miliard, mírně více než předloni

Investice 27.01.2015 | 13:54 0 Komentářů

K růstu přispěl hlavně vyšší zájem o neživotní pojištění, zvláště o pojištění motorových vozidel.

Pojišťovny loni vybraly 115 miliard, mírně více než předloni

Praha – Český pojistný trh loni rostl. Tuzemské pojišťovny vybraly na pojistném celkem 115,2 miliardy korun, což je o 1,1 procenta více než předloni, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Ta sdružuje instituce, které pokrývají 98 procent tuzemského trhu.

K růstu přispěl hlavně vyšší zájem o neživotní pojištění – nejvíce se v této oblasti zvýšilo pojištění motorových vozidel o 2,3 procenta na 69,1 miliardy korun. „Povinné ručení překonalo po dvouleté pauze úroveň ročního předepsaného pojistného 20 miliard korun a posílilo o 4,6 procenta,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Naopak životní pojištění, které několik let drželo pojistný trh v kladných číslech, v loňském roce kleslo o 0,7 procento. Předepsané pojistné se tak snížilo na 46,1 miliardy korun. K poklesu přispěly jak produkty s jednorázově placeným pojistným, tak i produkty s běžně placeným pojistným.

Situaci v oblasti běžně placeného životního pojištění mohl podle ČAP částečně ovlivnit vývoj související s daňovou uznatelností soukromého životního pojištění, ke kterému koncem roku došlo.

„Existuje sice riziko, že se pokles předepsaného pojistného za životní pojištění s běžně placeným pojistným v dalších obdobích z možného důvodu změny režimu daňové uznatelnosti soukromého životního pojištění ještě prohloubí. Pevně však věřím, že se v dlouhodobém časovém horizontu bude jednat jen o pokles přechodný,“ dodává Síkora.

Novela zákona od letoška zavedla u životního pojištění omezení. Kdo chce u životní pojistky i nadále čerpat daňové výhody, bude muset smlouvu změnit tak, aby neumožňovala předčasné výběry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.