CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 12. 2013

0 komentářů

Pohledem finančních analytiků: Jak bylo letos a co přinese rok 2014

 


 

„Lépe by se mělo vést Spojeným státům i eurozóně,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. „Na starém kontinentě ale oživení bude dál pomalé a růst pravděpodobně výrazně nepřekoná 1 %. Hlavními brzdami bude absence domácí poptávky, nefungující jednotný pracovní trh a rizika spojená s přechodem na jednotný bankovní dohled,“ dodává. Ekonomika USA vypadá podle Bureše na první pohled zdravěji a jediným výraznějším rizikem jsou v tuto chvíli složité debaty nad navýšením dluhového stropu.

Svítá na lepší časy také u nás?

I česká ekonomika by se pozvolna měla vracet k růstu. „Pozitivně by ji mohla i nadále ovlivňovat zahraniční poptávka, zvláště po osobních automobilech,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Rok 2014 by podle něj mohl přinést dlouho očekávaný obrat v investicích firem a snad i veřejného sektoru. „Novou realitou, s níž se budou muset potýkat jak spotřebitelé, tak výrobci a obchodníci, bude slabá koruna. Po letech přichází díky levnějším energiím a telefonování období rekordně nízké inflace, která by se mohla konečně příznivě projevit na kupní síle domácností,“ doplňuje Dufek.

Tahounem je průmysl

Oba analytici se shodují na tom, že chybí domácí poptávka a většímu propadu brání pouze zpracovatelský průmysl. „V propadu i nadále pokračuje bytová výstavba. Rok 2013 tak zřejmě bude nejhorším rokem pro výstavbu bytů za posledních 17 let,“ upozorňuje Petr Dufek z ČSOB. „V příštím roce by se už měly projevit důsledky intervence, které pomohou především exportérům. Ovšem nemyslím si, že se to výrazněji promítne do vyšší ochoty investovat a nabírat nové pracovníky. Pro tato rozhodnutí je klíčová síla zahraniční poptávky a obecná stabilita podnikatelského prostředí,“ uzavírá Jan Bureš z Ery.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *