Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Pohledávky ČNB vůči zahraničí během druhé dekády ledna výrazně vzrostly: zhruba o 55,1 miliardy Kč

Banky 27.01.2016 | 14:25 0 Komentářů

Pohledávky ČNB vůči zahraničí v průběhu druhé dekády měsíce ledna výrazně vzrostly: zhruba o 55,1 miliardy korun, což odpovídá částce mírně přes 2 miliardy euro.

Ačkoliv nárůst pohledávek centrální banky vůči zahraničí může mít více příčin, tak jejich silný nárůst naznačuje, že ČNB intervenovala na devizovém trhu s cílem udržet kurz koruny nad úrovní 27 za euro. Pro připomenutí: pohledávky ČNB vůči zahraničí rostly i v prvních deseti dnech nového roku: o 17,1 miliard korun, tj. zhruba o 630 milionů euro.

Vývoj bilance ČNB tedy naznačuje, že s novým rokem přišlo pro centrální banku na devizovém trhu dosti práce: trh má snahu tlačit korunu pod úroveň 27 za euro a ČNB tomuto posílení koruny v souladu se svým kurzovým závazkem brání.

Jak výhled politiky ECB, tak vývoj inflace v české ekonomice naznačují, že ČNB bude svými devizovými intervencemi udržovat korunu nad úrovní 27 za euro nejen po celý letošní rok, ale i dále, alespoň do jarních měsíců roku 2017.

Ve výhledu na letošní rok je třeba počítat s tím, že ECB na svém březnové zasedání s veškerou pravděpodobností dále uvolní svoji měnovou politiku. Velmi pravděpodobné se v tomto ohledu zdá být další snížení depozitní sazby ECB ze stávající úrovně –0,30 %. To může vést k zesílení tlaků na korunu ve smyslu testování úrovně 27 za euro. Jinými slovy: výhled měnové politiky ECB implikuje, že česká centrální banka bude mít na devizovém trhu práci i letos.

Nastavení měnové politiky v eurozóně je ostatně významným faktorem, jenž ČNB musí brát v potaz při svých úvahách o délce platnosti kurzového závazku: odchod ze svého kurzového závazku by ČNB v tomto kontextu neměla zbytečně uspěchat. Z vývoje a výhledu inflace v české ekonomice je taktéž patrné, že ČNB nemá důvod svůj intervenční režim v dohledné době rušit. Je zde tedy řada dobrých důvodů k tomu, aby ČNB držela korunu nad úrovní 27 za euro nejen po celý letošní rok, ale dále také alespoň do jarních měsíců roku 2017.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.