Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Pohledávky Citibank za OKD v řádech miliard jsou oprávněné, rozhodl soud

Podle Krajského soudu v Ostravě jsou pohledávky Citibank ve výši přes deset miliard korun oprávněné. Insolvenční správce i státní zástupce se však hodlají odvolat. Soudkyně Simona Pittermannová uvedla, že není pochybnosti o platnosti ručitelských prohlášení, avšak řadu sporných otázek soud řešil v naší zemi vůbec poprvé. 

„Jakým způsobem si soukromá korporace zajišťuje finanční prostředky, ať je zvolena otázka dluhopisů, úvěru, to nemůže v žádné případě mít vliv na práva třetích osob. Tyto dluhopisy byly obchodovány a investoři, kteří si je koupili, samozřejmě vychází z toho, že je zde převzato ručení,“ uvedla soudkyně Pittermannová.

Společnost OKD měla ručit za závazky dluhopisů společnosti New World Resources, avšak podle insolvenčního správce a státního zástupce už v roce 2014 kdy byly vydány, byla OKD v úpadku. Insolvenční návrh sama na sebe podala firma OKD v roce 2016. Insolvenční správce pohledávky Citibank popřel. Pokud by pohledávky Citibank byla uznána, měla by banka ve věřitelském výboru největší slovo.

V insolvenčním řízení OKD se přihlásilo vice než 550 věřitelů s pohledávkami přesahujícími 23 miliard korun. Insolvenční správce popřel pohledávky za více než 17 miliard korun. K únoru 2018 vstoupil v platnosti reorganizační plán.

Zdroj: Euro.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.