Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Podvody a úplatky? V krizi to Češi firmám tolerují

Investice 21.05.2009 | 06:56 0 Komentářů

Úplatek? Proč ne, když to firmě prospěje. V krizi takový názor zastává víc lidí.

Brno – Účel světí prostředky. A když panuje hospodářská krize, je dovoleno leccos, co by ještě před rokem etickým kodexem mnohých lidí neprošlo. Recese zvyšuje u Evropanů toleranci k podvodům, úplatkům a dalším praktikám.
A Češi jsou mezi nimi v některých oblastech rekordmany. Vyplývá to z průzkumu, který ve 22 evropských zemích provedla společnost Ernst&Young. Podle něj je až pro polovinu evropských zaměstnanců neetické chování přijatelné, pokud podniku pomůže přežít hospodářskou krizi.
„Je alarmující, jak velkému procentu respondentů nevadí úplatek v případě možnosti získat novou zakázku. Navíc, 13 procent evropských vrcholových manažerů považuje zkreslování hospodářských výsledků v zájmu ekonomického přežití společnosti za zcela ospravedlnitelné,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka Ernst & Young v České republice.
Češi rozlišují dvojí korupci
Právě na úplatky jsou Češi specialisté. Podle průzkumu 43 procent z nich považuje úplatek, který povede k získání nové zakázky nebo udržení té stávající, za omluvitelný. To je téměř dvojnásobek oproti evropskému průměru, který je 25 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.