Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Podvedl státní firmy o miliony, po obvinění se zhroutil

Investice 06.11.2014 | 18:52 0 Komentářů

Skupina firem kolem společnosti Mexx Reality zpronevěřila desítky milionů korun, mimo jiné i od Českých drah a Lesů ČR. Soud již poslal – byť nepravomocně – do vězení prvního odsouzeného.

Podvedl státní firmy o miliony, po obvinění se zhroutil

Praha – Dva státní podniky – Lesy ČR a České dráhy – chtěly získat desítky milionů korun rozprodejem nepotřebného majetku. Do dražby tak daly například staré hájenky, vybydlené drážní budovy či rekreačních zařízení.

Peníze z prodeje ale státní firmy nikdy neviděly. Dražební kancelář Clanroy, kterou si k prodeji najaly a která je dnes v konkursu, jim totiž nezaplatila více než 120 vydražených milionů korun.

Případ proto začal tento týden řešit Městský soud v Praze. Před jeho senátem stanul bývalý předseda představenstva Milan Kremel, který podle žalobkyně Ivy Bicanové připravil Lesy ČR při pětatřiceti dražbách o takřka 56 milionů korun.

„Dodnes nebylo nic zaplaceno,“ potvrdil právní zástupce Lesů ČR Lukáš Pilný. Případ Českých drah, kde je škoda ještě o 15 milionů vyšší, stále vyšetřuje policie.

 Není schopen se soustředit

Soudní přelíčení s Kremelem, u kterého není jasné, zda je skutečným viníkem anebo jen nastrčenou figurkou, ovšem velmi rychle skončilo. Podle advokátky Petry Lamkové byl její klient velice rozrušený. Sice si prý písemně připravil důkladnou řeč, v níž chtěl vše osvětlit, ale listinu zapomněl doma.

Kremel na tom údajně není psychicky dobře. Už během policejního vyšetřování se zhroutil a bere antidepresiva. Jeho stav se prý nyní zhoršil. „Byla mu navýšena medikace. Není schopen soustředit se a ani vypovídat,“ prohlásila Lamková.

Totéž potvrdil i sám Kremel. „Vypovídat budu, ale byl bych rád, abych vypovídal při příštím líčení. Abych se připravil a nebyl utlumený. Doufám, že léky snad zaberou a budu v lepší pohodě,“ přitakával monotónním hlasem. „Mám spoustu věcí, které bych chtěl říct. Zásadních sdělení,“ dodal s tím, že v současném stavu toho ale není schopen.

Soudkyně Silvie Slepičková několik desítek minut předčítala jeho lékařské zprávy a nakonec rozhodla, že líčení odročí na neurčito. „Necháme vypracovat znalecký posudek, jehož předmětem bude zkoumání duševního stavu a schopnosti účastnit se hlavního líčení,“ uvedla Slepičková.

Vypovídal jen před lékaři

Policie Kremela obvinila loni v dubnu. Kremel přitom dal detektivům jediné prohlášení: peníze z prodeje nemovitostí Lesů ČR prý použil k uhrazení starších závazků společnosti Clanroy. Dál už ale podle státní zástupkyně Ivy Bicanové odmítl vypovídat. 

Podrobněji se rozmluvil až před psychiatry po svém duševním kolapsu. „Ztratil víru v českou justici. Je přesvědčen, že policie je líná hledat skutečné viníky,“ četla soudkyně z lékařských zpráv. „Snažil se o změnu vyšetřovatele, který je podle něj zaujatý, ale neúspěšně,“ pokračovala.

Proč tedy Kremel neřekl, kdo je skutečný viník? „Nechte nám naši procesní taktiku,“ odmítá advokátka Lamková otázky serveru Aktuálně.cz. „Nic vám říkat nebudeme, máte navíc špatného zaměstnavatele,“ dodala. Server Aktuálně.cz totiž už dříve poukázal na to, že Lamková figuruje na seznamu turbostudentů plzeňských práv.

Za vším hledej Mexx Reality

Role Kremela, jednatřicetiletého absolventa střední odborné školy řemesel a podnikání v Novém Jičíně (maturoval před osmi lety), je opravdu pozoruhodná. A několik indicií nasvědčuje tomu, že mohl být v celé hře jen takzvaným bílým koněm.

Například to, že dražby, za které je stíhán, proběhly na podzim 2011. A první z nich se uskutečnila pouhý den poté, co byl Kremel zapsán do obchodního rejstříku jako předseda představenstva Clanroy.

Policie navíc obvinila i další podnikatele, kteří působili v Kremelově okolí – Zdeňka Macháčka a Josefa Šinágla.

Macháček vlastnil podle obchodního rejstříku zahraniční společnost Prime Enterprise ze Seychelských ostrovů, která dražební firmu Clanroy ovládala.

Do střetu se zákonem se ale Macháček dostal kvůli působení ve skupině Mexx Reality, kterou dříve řídil spolu s členem známé pražské kolotočářské rodiny Janem Kočkou. Mimochodem: slůvko Mexx měla krátce ve svém názvu i společnost Clanroy.

V Clanroyi i v Mexx Reality pak figuroval i Josef Šinágl. Byl generálním ředitelem Mexx Reality a v Clanroyi ho Kremel vystřídal na postu předsedy představenstva.

Jak Macháčka, tak Šinágla také obvinila policie ze zpronevěry. Měli si nechat peníze klientů, které od nich vybrali na nákup nemovitostí.

Šinágla Městský soud v Praze poslal před měsícem nepravomocně na pět let do vězení, Macháčkův případ kvůli jeho zdravotnímu stavu vyčlenil do samostatného řízení. Mexx Reality je od loňského jara v konkurzu a věřitelé si přihlásili pohledávky za 34 milionů korun.

Účetnictví se ztratilo

Stejně tak soud vyhlásil koncem loňského roku konkurz i na Clanroy. Zde jsou dluhy podstatně vyšší. „Věřitelé si přihlásili celkem 185 milionů,“ uvedla konkursní správkyně Petra Hýsková.

Jako hlavní věřitel jsou vedeny České dráhy. „Společnost Clanroy nám dluží zhruba 70 milionů korun. České dráhy se přihlásily do insolvenčního řízení a podaly na tuto společnost trestní oznámení,“ řekl mluvčí drah Radek Joklík.

I konkursní správkyně Hýsková přitom pochybuje, že Kremel byl hlavním viníkem pádu Clanroye. „Nebyl tam příliš dlouho,“ poukazuje a považuje za pravděpodobnou Kremelovu verzi. Tedy že z peněz, které měl předat Lesům ČR či Českým drahám, splácel staré dluhy.

Doklady na to, kde konkrétně peníze skončily, ale nemá. Ze sídla společnosti těsně předtím, než se ujala své fiunkce, totiž zmizely takřka veškeré dokumenty či počítače. „Prostory nesly známky narychlo zorganizovaného a nesystematického vyklizení,“ uvedla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.