Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Podpoříme testování samořídících aut, plánuje Nizozemsko

Investice 17.06.2014 | 09:07 0 Komentářů

Ministryně dopravy oznámila, že podniká nezbytné legislativní kroky, které by umožnily samořídícím automobilům účast na běžném silničním provozu.

Podpoříme testování samořídících aut, plánuje Nizozemsko

Amsterodam – Nizozemská vláda chce podpořit rozsáhlé testování samořídících aut. Proběhnout by mělo do konce příštího roku. Informovala o tom agentura AP. Do konce roku 2019 by pak chtěli Nizozemci vyzkoušet také nákladní vozy bez řidiče.

Ministryně dopravy Melanie Schultz van Haegenová v pondělí oznámila, že podniká nezbytné legislativní kroky, které by umožnily samořídícím automobilům účast na běžném silničním provozu. Zákon, který by takové povolení obsahoval, by chtěla postoupit nizozemskému parlamentu ke schválení na počátku příštího roku. Již na podzim by však chtěla vytipovat veřejné cesty vhodné pro zkušební testy.

Nizozemská vláda podle své mluvčí Marianne Wuiteové věří, že samořídící auta přinesou větší výkonnost i bezpečí a přispějí ke snížení znečištění ovzduší.

Prototypy samořídících vozů vyvinula již řada světových výrobců aut, včetně firem Mercedes Benz, General Motors, Toyota, Volvo či Audi. Jedním z největších průkopníků na poli robotických vozidel je však firma Google. Většina automobilek počítá s komerčním prodejem kolem roku 2020. Jako vůbec první povolily auta bez řidiče na svých silnicích americké státy Nevada, Florida, Kalifornie a Michigan.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.