Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Podnikatelské podmínky překvapivě stabilní

Makro 01.08.2012 | 16:46 1 Komentář

Index nákupních manažerů se v červenci v porovnání s předchozím měsícem lehce zvýšil o 0,1 bodu na 49,5 bodu. V oblasti recese ale zůstává tento barometr podnikatelských podmínek již čtvrtý měsíc v řadě (komentář GE Money).

 

Nákupní manažeři v červenci naznačili, že vstup průmyslu do třetího čtvrtletí bude obtížný, a to i přesto, že aktuální výsledek průzkumu podnikatelských podmínek se dá ve světle vývoje srovnatelných ukazatelů v Evropě považovat za relativně pozitivní. Český PMI se totiž stále drží nad úrovní nejenom celoevropského, ale například i Německého ukazatele. Důvodem by mohla být slabší koruna, která pomáhá udržet poptávku po českém zboží v zahraničí a zároveň není schopna zvyšovat ceny vstupů. Americký a čínský zájem o německé zboží je pravděpodobně dalším faktorem, který drží náš průmysl nad vodou. České komponenty se totiž vyskytují ve velké míře jako součást německých výrobků, které se vyvážejí na mimoevropské trhy. Otázka je, jak dlouho může tento efekt držet výkon českého průmyslu (alespoň z pohledu indexu nákupních manažerů) nad úrovní ostatních západoevropských ekonomik.

Ve struktuře indexu se nic zásadním způsobem nezměnilo. Poptávka, jak domácí, tak ta zahraniční, zůstává velmi slabá. Výroba se stabilizovala, ale pouze díky poklesu rozpracovanosti, který byl nejvyšší za poslední tři roky. Zaměstnanost lehce vzrostla.

Stát hospodařil v červenci s přebytkem 20 mld. Kč a celkový deficit za sedm měsíců letošního roku se tak snížil na 51,7 mld. Kč. Příliv peněz do státní kasy byl v samotném červenci meziročně o 18,2 mld. Kč vyšší, což je způsobeno převodem záloh na regionální školství, který v letošním roce proběhl už v červnu a ovlivnil výsledek plnění pokladnice již v minulém měsíci.

Stát inkasoval od začátku roku 597,4 mld. Kč, z toho daňové příjmy činily zhruba 313 mld. Kč. Meziročně tak daňové příjmy vzrostly o 1,2 %, nicméně stát počítá s růstem o 7,3 %. Plán se nedaří plnit především v případě DPH, kde inkaso výrazně zaostává. Naopak výběr daní z příjmu jak právnických, tak fyzických osob je nad úrovní minulého roku. Zisky firem tak z pohledu inkasa daní nejsou dluhovou krizí zatím výrazně ovlivněny, a to se projevuje i v platech zaměstnanců.

Výdaje státního rozpočtu se daří držet na uzdě, což odpovídá aktuálně nastavené fiskální politice napříč celou Evropou. Meziročně stát utratil dokonce o 0,5 % méně a ušetřil tak 3 mld. Kč.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Jeden komentář: “Podnikatelské podmínky překvapivě stabilní”

  1. bejčák napsal:

    Vývoj akciových titulů i jednotlivých akcií na pražské burze můžete sledovat na http://stockcharts.wz.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.