Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Podnikatelská důvěra v březnu klesla, spotřebitelská je na vzestupu

Investice 26.03.2018 | 10:23 0 Komentářů

Aktuální data ukazují, že celková důvěra v ekonomiku se v březnu mírně snížila.  Ve srovnání s březnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší. Uvedl to Český statistický úřad.

Důvěra podnikatelů se březnu mírně snížila a vrátila ke své lednové úrovni. Nezměnilo se ani hodnocení současné situace v průmyslu, ani hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Průmyslníci jsou navíc ještě optimističtější ohledně vývoje své ekonomické situace v následujícím půlroce,“ řekl Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Pro českou ekonomiku je podstatné, že důvěra podnikatelů v průmysl se oproti únoru mírně zvýšila. Česká ekonomika tedy nekopíruje vývoj v Německu.

Tamní naopak březnová konjunkturní data za průmysl publikovaná renomovaným mnichovským ústavem Ifo naznačují další pokles důvěry, a to na nejnižší úroveň za posledních jedenáct měsíců. To není žádný důvod k panice, důvěra němečtí průmyslníků setrvává na stále vysoké úrovni, ale exportéři zřejmě citlivěji než ti čeští vyhodnocují riziko obchodního konfliktu mezi EU a Spojenými státy. Naše expozice na USA je nejen nižší, ale hlavně je nepřímá, právě přes Německo,“ uvedl Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA.

Důvěra stále roste, obavy o budoucnost klesají

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v březnu mírně vzrostla. Z aktuálního šetření ČSÚ mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace.

Spotřebitelská důvěra i nadále trhá rekordy. Snižují se obavy spotřebitelů o jejich budoucí finanční situaci a spotřebitelé už nečekají tak silný růst cen. To velmi dobře odpovídá současné situaci na trzích. Inflace v únoru výrazně zpomalila, zatímco předběžné údaje o mzdách ukazují na další silný růst. Situace spotřebitelů tak nikdy nebyla lepší,“ dodal Viktor Zeisel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.