Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Podnikatelem roku je majitel Koh-i-noor Vlastislav Bříza

Investice 03.03.2015 | 22:35 0 Komentářů

Bříza bude v červnu rovněž usilovat o titul Světového podnikatele v Monte Carlu.

Podnikatelem roku je majitel Koh-i-noor Vlastislav Bříza

Praha – Podnikatelem roku 2014 se stal Vlastislav Bříza, majitel továrny Koh-i-noor. Ocenění převzal na oficiálním vyhlášení na pražském Žofíně. Soutěž pořádá společnost Ernst & Young, informoval IHNED.cz.

Bříza patří podle Forbesu mezi čtyřicítku nejbohatších Čechů, časopis odhaduje jeho majetek na 3,1 miliardy korun. Majitel českobudějovického podniku bude v červnu usilovat i o titul Světového podnikatele v monackém Monte Carlu.

„Věřím, že Vlastislav Bříza bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ řekla vedoucí partnerka EY v České republice Magdalena Souček. Bříza v posledních sedmi letech vrátil lesk tradiční tuzemské značce, která dnes provozuje na 80 prodejen.

Skupina Koh-i-noor zahrnuje kromě tradiční tužkárny i výrobu zdravotnických potřeb, distribuci pohonných hmot či silnou nástrojářskou divizi. Firma spravuje i několik hotelů v jižních Čechách.

Osmašedesátiletý Bříza továrnu od roku 1994 řídil pro miliardáře Petra Kellnera. V roce 2000 ji od něj odkoupil za řádově stovky milionů korun. „Víte, jsem pamětník. Nastoupil jsem do Koh-i-nooru už dávno jako konstruktér. Nikdy jsem netušil, že budu vlastník. Zažil jsem, že se říkalo, že nebudou tužky, že vše nahradí umělá hmota, fixy. Dnes řídím celý Koh-i-noor holding. Rozděluju to na strategii, kterou se snažím tvořit se syny a synovcem. Sedneme si dohromady, řešíme, zda jdeme do oboru, nejdeme do oboru. Mám ale většinu, rozhodnutí je dané,“ řekl nedávno Bříza v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Ocenění podnikatel roku je letos udělováno popatnácté. Loňským vítězem se stal majitel textilní společnosti Juta ze Dvora Králové Jiří Hlavatý. Soutěž Podnikatel roku pořádá poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná v téměř 60 zemích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.