Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Podle prezidenta HK ČR Česká republika není v tvrdém ekonomickém propadu

Investice 17.05.2012 | 13:40 0 Komentářů

Podle přeběžných údajů Českého statistického úřadu klesl hrubý domácí produkt meziročně i mezičtvrtletně shodně o jedno procento. Hospodářská komora České republiky však upozorňuje na skutečnost, že toto číslo je předběžné a může se určitým způsobem ještě změnit.

„Tahounem ekonomiky ČR je export, který se snaží dostat do pozitivních čísel. Bohužel si musíme objektivně říci, že všechna ostatní čísla včetně stavebnictví, spotřeby atd. mají záporné hodnoty. Přes to všechno jsou klíčové ukazatele, a to včetně HDP ČR, v pozitivním, kladném pásmu. Na zmiňované minusové procento se bohužel dostáváme v případě, že dojde k očištění o inflaci,“ říká Petr Kužel, prezident HK ČR.

Hospodářská komora České republiky nesdílí názory některých ekonomů, kteří tvrdí, že se Česká republika dostává do značného ekonomického propadu. „Domnívám se, že Česká republika stagnuje tak, jak to bylo predikováno před mnoha měsíci a ve stagnaci ještě rok bohužel vydrží,“ míní Petr Kužel.

Hlavně je potřeba nastarotvat stavebnictví. „Stavební výroba je bohužel postižena tím druhým velmi negativním polarizačním znaménkem, ovšem pokud se tato chyba napraví, tak se do pozitivních čísel dostane i spotřeba domácností,“ uvádí Petr Kužel. HK ČR společně s českými ekonomy před nástupem nového roku vydala prohlášení zabývající se vývojem ekonomiky ČR včetně HDP v roce 2012. „Hospodářská komora České republiky predikovala minus jedno až jeden a půl procenta, což bylo všemi přijato. Je skutečně nezbytné udržet vývoj ČR v pozitivní nule, a to i v natolik těžké době, která nás pravděpodobně díky Řecku a Španělsku čeká,“ dodává Petr Kužel, prezident HK ČR.

Zdroj: Hospodářksá komora ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.