Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Podle analytiků je za zhoršením odhadu české ekonomiky vývoj v eurozóně

Investice 12.07.2018 | 17:36 0 Komentářů

Evropská komise dnes zhoršila odhad růstu ekonomiky v Evropské unii, v eurozóně i v České republice. Důvodem je prý pokles růstu v eurozóně a riziko obchodní světové války.

Zklamalo už první čtvrtletí, kdy ekonomika naznačila letošní výrazné zpomalení. Navíc vidíme slabší čísla z eurozóny. V prvním čtvrtletí ji brzdily jednorázové faktory, jako chřipka, počasí či stávky, ale zatím se zdá, že tamní ekonomiky se pořádně nerozjely ani ve druhém čtvrtletí,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle něj to bude brzdit zahraniční poptávku po českých výrobcích. Navíc tu jsou rizika spojená s obchodními válkami a celkově s nervózní situací na světových trzích, dodal.

Podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy je zhoršená prognóza v souladu s očekáváním trhu, který od začátku loňského roku postupně navyšoval odhad letošního růstu ekonomiky ČR z 2,6 procenta na letošních květnových 3,6 procenta.

Klíčové riziko, kterému česká ekonomika čelí a způsobuje zhoršení tržní prognózy, je podle něj zintenzivňující světová obchodní válka. Obchodní válka má značný potenciál citelně snížit výkonnost tuzemské ekonomiky, která je na zahraničním obchodu závislejší než drtivá většina jiných zemí.

Česká ekonomika sice zahájila v první polovině roku pomalý sestup z vrcholu hospodářského cyklu, ale stále je ve velmi dobré kondici,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Za celý letošní rok dosáhne růst HDP podle modelu banky 3,5 procenta. „Místo sestupu z vrcholu konjunktury si tak letošní vývoj růstu HDP můžeme představit jako procházku po náhorní plošině,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.