Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Podílovým fondům drobní investoři upouští žilou

České podílové fondy zaznamenávají v poslední době třetí největší vlnu odkupů podílových jednotek ve své historii. Čeští investoři od začátku roku z fondů vybrali již několik miliard Kč.

Nejistota akciových trhů, pramenící především z nestabilní situace v USA, se odráží také na výkonnosti českých podílových fondů. Správci podílových fondů v posledních týdnech zaznamenávají zvýšenou aktivitu drobných investorů, kteří stále častěji odprodávají své podílové jednotky kolísavějších akciových a smíšených fondů.

Nicméně největší objemy odkupů realizují investoři, na první pohled překvapivě, u dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. Tuto skutečnost si však lze vysvětlit rozšířenou nabídkou nadstandardně úročených depozitních účtů bank, které klienti vnímají jako možnou alternativu konzervativních fondů. Například Peněžní trh Plus investiční společnosti Komerční banky, který podílníkům vyplatil 2,3 miliardy Kč z celkově spravovaných 16 miliard, v případě Sporoinvestu České spořitelny částka odkupů vystoupala na 1,5 miliardy Kč.

Správci fondů zaznamenali znatelný příklon investorů k zajištěným fondům, v jejichž prospěch klienti prostředky velmi často převádí.

"Zajištěné fondy z naší skupiny se v současné době prodávají lépe než klasické fondy. Ale i u nich vidíme zpomalení, které jde na vrub likvidity. Přeci jen investovat na čtyři až pět let je dnes chápáno jako horší varianta, než mít peníze na účtu," říká Radek Urban, ředitel Investiční společnosti České spořitelny.

V tuzemských fondech měli čeští investoři na začátku letošního roku přes 170 miliard Kč.

Zdroj: E15

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.