Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Podepsáno. Wall Street po 11 letech opět dostal ohlávku

Investice 21.07.2010 | 18:04 0 Komentářů

Reforma má skoncovat s „kasinovým“ finančnictvím na úkor daňového poplatníka

Washington – „Kdysi jsem řekl, že chamtivost je dobrá. Teď to vypadá, že je nelegální,“ povzdechne zestárlý ale pořád stejně bezohledný makléř Gekko v novém pokračování legendárního filmu Wall Street2.
Cíl historické reformy finančního sektoru USA, kterou dnes podepsal americký prezident Barack Obama (viz grafika), těžko shrnete výstižněji – jde o hlasitý výchovný pohlavek „nenažranému“ Wall Streetu Gekkova ražení. A slovo „historická“ není tentokrát jen mediální zkratka.
V letech 1980 do roku 2005 vzrostly příjmy finančního sektoru podle Financial Times o 800 % (zatímco ostatním společnostem jen o 250 %). Tuto finanční megabublinu nafouklo z velké části zrušení letitého amerického Glass-Steagallova zákona oddělujícího investiční a komerční bankovnictví, k němuž došlo roku 1999.
Návrat regulace o 80 let zpět
Tento zákon byl přitom přijat roku 1933, aby zabránil opakování Velké hospodářské krize – jedné z příčin druhé světové války. To se mu také z velké části povedlo, protože měl za následek půl století relativní finanční stability (a také přestěhování části sektoru do „vlídnějšího“ Londýna).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.