CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

23. 11. 2018

1 komentář

Pod Českem jsou strategické suroviny za miliardy korun. Těžba je zatím ve fázi studií

 

Studie státního podniku Diamo vyhodnotila poměr strategických surovin, které se nacházejí v podzemí. V Česku je celkem šest nerostů, které jsou významné pro budoucí těžbu, a to lithium, wolfram, grafit, fluorit, zlato a uran. Celkově tu mluvíme o nerostech v hodnotě stovek miliard korun.

Loading



 

Stát chce vědět, jak je na tom s lithiem. Budeme předkládat zprávu také o významu dalších kritických surovin pro české hospodářství – týká se to cínu, wolframu a kobaltu,“ říká Tomáš Rychtařík, ředitel Diama, které spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Diamo mluví především o obnově těžby uranu a zlata. Za neméně důležité považuje i počátek těžby lithia, které se stalo velkou předvolební kauzou. Tehdejší ministr průmyslu podepsal memorandum s australskou firmou European Metal Holdings (EMH), která měla od státu povolení na průzkumné vrty na Cínovci. Průzkum se dostal již tak daleko, že pokud firma splní všechny zákonné podmínky, tak Českému báňskému úřadu nezbyde nic jiného než těžbu povolit.
Zdroj : iDNES.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Těžba ropy - ropa

USA se derou na místo ropné jedničky

Spojené státy se velmi pravděpodobně již během letošního roku nebo v nedaleké budoucnosti stanou světovou jedničkou v těžbě ropy. Je to neuvěřitelná renesance u země, ve které těžba roky skomírala.

Text: Luboš Smrčka

13. 04. 2018

Patří komodity do portfolia?

Zařadit či nezařadit komodity do investičního portfolia? Toť otázka. A které komodity jsou aktuálně vhodné pro střednědobou spekulaci?

Text: Jan Traxler

02. 01. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • PetrN

    30 listopadu, 2018

    Já osobně jsem pro těžbu, ale upozorňuji, že jsem byl postižen retroaktivním zákonem z roku 1992 a nyní z tohoto důvodu žiji na žaivotním minimu. Nemám šanci na normální život. Stát mi upírá 4 roky a 315 dní které mám černé na bílém od UD příbram, která mne podvodem připravila o doplácení do průměru ale alespoň mi dala doklad o tom, že mohu jít o téměř 5 let dříve do starobního důchodu – což plyne z původního zákoníku práce který retroaktivním zákonem nebyl dotčen. Ale stát mi odpírá tyto roky přiznat. Mám i dost roků na odchod do důchodu alespoň v kategorii povrchové, což už retroaktivním zákonem postiženo je protože se nesmí slučovat doby na různých pracovištích.

    Byl jsem také jedním z pracovníků posledního hlubinného dolu na hnědé uhlí Centrum – doba zápočtu je řádně krácena ale nepřiznané roky v hlubině před rokem 1992 vyřazují i takto dasaženou vyjímku. Posledním hornickým učňúm je už padesát a většina uraňáků už nežije ale znám jednoho který docílil 10 let v kategorii 1AA a je na tom stejně jako já. Mimo toho má mnoho let v kategorii 1A (hlubina uhlí).

    Existuje jen pár horníků kteří jsou schopni těžit v kameni – ti z Rožínky. I když si pana Janečka velice Vážím, tak mám názor, že žádná česká firma by těžit neměla protože stát celou hornickou profesi diskriminuje retroaktivním zákonem a lepší to nebude. Takže až se na Vás někdo obrátí s nabídkou práce při těžbě rud, nebo Lithia tak dejte pozor ať to není česká firma. Já jsem byl sprostě podveden už v roce 1978, ale i to co jsem si myslel že mám – stát neuznává. Napsal bych víc, ale čeká mne kasační stížnost a budu bojovat až kam to půjde.

    Chci napsat jen tak pro informaci co je to retroaktivita zákona : – je to změna pravidel v průběhu, nebo dokonce až po skončení hry. Je to samozřejmě právnický pojem a má varianty ale i uznávané zpětné změny – to se týká například Benešových dekretů nebo zločinům proti lidskosti. Ale horníci nic takového nespáchali a důvodem je snížení mandatorních výdajů – respekivě výše důchodů. Při tom takto platí prodeje majetku emigrantů – kteří byli vyhnáni. Mají problém získat zpět majetek protože tak bylo učiněno platným zákonem v době kdy se zcizení stalo. A nejedná se pouze o emigranty před rokem 1948 ale i ty po roce 1968.

    Retroaktivita je považována za nežádouci – dokazatelně vede k „entropii“ – což je fyzikální pojem nezadržitelný rozpad struktur, ale v relaci práva jde o nedůvěru občanů ve stát a důsledkem nekontrolovaného nárůstu „entropie“ je revoluce – příkladem je Německo a Hitler, který dal pravidla, práci – a proto němci šli za svým vůdcem. U nás se to projevuje nárůstem počtu lidí pod úrovní důstojného života. Snad jediný kdo se pokusil něco udělat byl ministr Pelikán – ale lobysté nyní vše ořezávají a jen rozevírají sociální nůžky. To je důvod příklonu k extrémizmu který původci této entropie potlačují – je to jako klasická rozbuška. Jenomže ti kdo o tom rozhodují umí utahovat pásky tomu plebsu ale sami chudáci si nemohou nežli přidat na platech.

    Takže pokud byste uvažovali o práci v hlubině, vyhněte se české nabídce.

    Odpovědět