Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Pochmurná nálada v Německu

Vývoj ekonomiky 25.10.2019 | 15:03 0 Komentářů

Nálada německých firem zůstává setrvale nedobrá, i když symbolického zlepšení očekávání si nelze úplně nevšimnout. Celkový výsledek Ifa zůstal na stejné úrovni jako v září (96,4) a je tedy jen mírně nad minimem dosaženým v srpnu. Německé podniky přitom aktuálně hodnotí svoji situaci hůře než před měsícem, nicméně o něco málo optimističtěji se dívají do budoucna. Jde však opravdu jen o jedno dílčí zlepšení subindexu očekávání v průmyslu, službách a obchodě, z něhož ještě nemá smysl dělat hluboké závěry o návratu německé ekonomiky do fáze konjunktury.

Celkově jde nepochybně o pozitivní zprávu, minimálně už proto, že se nálada a zejména očekávání firem už dál nepropadají. Stejně tak vyzněly i včera zveřejněné indexy nákupních manažerů, které v průmyslu dosáhly dvouměsíčního maxima (byť šlo jen o hodnotu 41,7, tj. stále hluboko pod 50). Optimismus říjnových čísel však stále krotí nové zakázky, které – zvláště pak v průmyslu – padají. Potom to zjednodušeně vypadá tak, že firmy věří v lepší zítřky, ale jejich objednávkové knihy zatím nic takového neukazují ani náznakem.

Na brzký obrat k lepšímu to zatím v německém průmyslu, na nějž je navázán i ten český, zatím příliš nevypadá. Bude to velký úspěch, když bude v závěru německá ekonomika alespoň stagnovat. Jak už to totiž vypadá, komfortně se necítí už ani němečtí spotřebitelé, jejichž důvěra se dostala na tříleté minimum. 

Petr Dufek, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.