Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Počet nezaměstnaných ve Francii stoupl na nový rekord

Investice 27.11.2014 | 23:03 0 Komentářů

Zpráva je další ranou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který ve volební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti.

Počet nezaměstnaných ve Francii stoupl na nový rekord

Paříž – Počet nezaměstnaných ve Francii se v říjnu vyšplhal na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,8 procenta na 3,46 milionu.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo francouzské ministerstvo práce. Vývoj trhu práce ve Francii kontrastuje se situací v sousedním Německu, kde se v říjnu míra nezaměstnanosti dostala na nové rekordní minimum.

Údaje jsou další ranou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který ve volební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti. Hollande má za sebou zhruba polovinu pětiletého mandátu a nepříznivý vývoj trhu práce je jedním z důvodů jeho mimořádně nízké popularity. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění ho podporuje pouhých 12 procent lidí.

Začátkem listopadu Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud se nepodaří nezaměstnanost snížit. Připustil také, že se ve svých předpovědích dopustil chyb. „Mluvil jsem o otočení trendu v nezaměstnanosti. Nestalo se to. Vyčítal jsem si to, protože to byla naděje pro mnohé, zejména ty, kteří hledali zaměstnání,“ prohlásil prezident.

Údaje o míře nezaměstnanosti ministerstvo nezveřejňuje. Francouzský statistický úřad INSEE již dříve uvedl, že ve druhém čtvrtletí míra nezaměstnanosti mírně stoupla a dostala se na 10,2 procenta. V předchozích třech měsících byla na 10,1 procenta.

Francie je po Německu druhou největší ekonomikou eurozóny. Spolkový úřad práce dnes uvedl, že počet nezaměstnaných v Německu v listopadu opět klesl a míra nezaměstnanosti sestoupila na rekordní minimum 6,6 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.