Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Počet bankrotů podnikatelů rychle stoupá

V listopadu bylo vyhlášeno 1069 osobních bankrotů a bylo podaných 1723 návrhů na bankrot. Firemních bankrotů bylo vyhlášeno 221, přičemž návrhů bylo podáno 553. Vyplývá to ze statistiky společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

U osobních bankrotů stoupl počet oproti minulému měsíci o 65, meziročně pak o 459. U návrhů na bankrot došlo k růstu oproti říjnu o 201 a 754 meziročně.

Pouze v srpnu letošního roku bylo vyhlášeno více osobních bankrotů za jeden měsíc než v listopadu. Počet osobních bankrotů i nadále sice roste, ale jejich meziroční dynamika se postupně snižuje. V roce 2009 bylo průměrné tempo růstu 260 %, o rok později 173 % a za jedenáct měsíců letošního roku již jen 92 %,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau

U firemních bankrotů stoupl počet oproti loňsku o 73, v porovnání s minulým měsícem jich bylo o 15 více. U fyzických osob podnikatelů bylo vyhlášeno 134 bankrotů, přičemž v porovnání s říjnem jich bylo o 26 více a meziročně jejich počet vzrostl o 73. Pouze u právnických osob počet bankrotů klesl, a to oproti minulému měsíci o 11 a byl stejný jako před rokem. Návrhů na bankrot bylo podáno o 38 více než v říjnu a o 129 více než v listopadu loňského roku.

V letošním roce se podíl fyzických osob podnikatelů na vyhlášených bankrotech firem zvýšil ze 41 % v lednu na 61 % v listopadu. Zatímco roční dynamika bankrotů právnických osob se od roku 2008 prudce snižuje, u fyzických osob podnikatelů naopak značně roste,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Zdroj: Tisková zpráva CCB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.