Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Počasí si zřejmě pohrálo s americkým trhem práce

Makro 13.01.2014 | 10:14 0 Komentářů

Investoři namlsaní v poslední době dobrými makroekonomickými čísly zažili v pátek odpoledne nemalé rozčarování, když prosincová čísla z amerického trhu skončila hluboko pod očekáváním analytiků. Přírůstek nových pracovních míst v hodnotě pouhých 74 tisíc vypadá opravdu na první pohled velmi bídně. Na druhou stranou dělat z tohoto čísla velké závěry by asi bylo hodně předčasné (komentář ČSOB).

K opatrnosti před rychlým soudem by měly vést zejména dvě skutečnosti: za prvé, sami statistici varovali, že prosincové výsledky byly dost zásadně ovlivněny počasím (silnými mrazy), které v nezanedbatelném počtu nedovolily reportovat či fakticky zvýšit počet pracovních míst. Na negativní faktor počasí může upozorňovat poměrně výrazný narůst zkrácených pracovních úvazků, který je výrazně vyšší než je obvyklé. Za druhé, nízký nárůst nových pracovních míst je konfrontován s výrazným propadem míry nezaměstnanosti (na 6,7 %), která se tak ocitla na nejnižší úrovni od října roku 2008.Výrazný propad míry nezaměstnanosti sice z větší části vysvětluje pokles tzv. míry participace (neboli to, jak rychle lidé mizí z trhu práce – např. do důchodu), ale ne zcela.

Sečteno a podtrženo: prosincové výsledky z amerického trhu práce jsou sice, pokud jde o to hlavní číslo zklamáním, avšak v součtu jde o poměrně rozporuplný report, který byl nemalým způsobem ovlivněn počasím. Výše uvedené špatné číslo přitom může být již v lednu výrazně korigováno, nehledě na to, že se můžeme dočkat i poměrně výrazné revize (prosincových údajů). Ty přitom nejsou ničím neobvyklým, přičemž v případě měsíčních přírůstků pracovních míst v USA bývá kolikrát revize minulého čísla důležitější, než aktuální data.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.