Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Po slabých číslech z průmyslu a stavebnictví přicházejí na řadu slabá čísla ze služeb

Investice 07.08.2013 | 10:50 0 Komentářů

Reálné tržby firem působících ve službách v červnu meziročně poklesly o 2,3 %, za celý druhý kvartál o dvě procenta. Služby tak doplňují mozaiku nedobrých výsledků dalších odvětví české ekonomiky, které jsme mohli vidět již dříve v tomto týdnu. (Komentář ČSOB)

Služby jako značně nesourodá skupina odvětví vykazují výrazné vnitřní rozdíly. Celé dvě třetiny sledovaných služeb zakončily druhé čtvrtletí v červených číslech. 

Na jedné straně se daří poradenským firmám působícím v oblasti řízení podniků a po delší době i telekomunikacím (zřejmě díky nové nabídce neomezených tarifů), na straně druhé padá dvouciferným tempem reklama a služby v oblasti architektury. 

Pozitivní zprávou je, že se daří dopravě a tedy neustává tok zboží v ekonomice, což by mohlo napovídat o lepšící se kondici hospodářství. 

Naopak o tom, že lidé omezují výdaje na volný, zase svědčí dlouhodobý pokles tržeb v restauracích. Ty to totiž naposledy rostly v roce 2007. 

Oživení české ekonomiky však přinese spíše průmysl než služby, jejichž celoroční tržby rostly naposledy v roce 2008. Ze srovnání s vývojem v letech 2007–2008 je na tom průmysl ve srovnání se službami i stavebnictvím jednoznačně nejlépe. 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.