Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Po mizerném začátku jdou akcie v USA a eurozóně testovat letošní maxima

Investice 31.05.2016 | 12:29 0 Komentářů

Svátek včera odložil zahájení nového týdne v klíčových finančních centrech – v Londýně a New Yorku, takže trhy se rozjedou naplno až dnes. A bude to zajímavý rozjezd, neboť klíčové akciové indexy jako S&P500 či Eurostoxx mohou testovat letošní maxima. Akcie tedy pokračují v omračujícím letošním obratu, když ještě v prvním kvartále měly jasně nešlápnuto do medvědího trhu. Co je tedy jinak?

Za prvé, centrální bankéři v USA a eurozóně jsou daleko měkčí, než se předpokládalo. ECB intervenuje ještě masivněji na trzích aktiv, než tomu bylo před půl rokem a Fed nakonec nezvýšil sazby ani v březnu ani v dubnu a podle všeho tak neučiní ani v červnu. S velmi opatrnou politikou částečně souvisí i oživení na trhu s ropou, který je pro akciové trhy stále důležitý, neboť nehledě na propad cen komodit zůstává význam energetického sektoru v klíčových indexech stále významný. Stabilizace cen ropy však nebyla možná bez rostoucí poptávky, která vyplývá z rostoucích ekonomik. A zde je jasné, že eurozóna a třeba Čína si vedou v tomto roce zatím dobře, přičemž v USA po velmi slabém prvním čtvrtletí ekonomika roste výrazně nadprůměrným tempem.

Co bude dál? Tak kromě stále omílaného hlasování o Brexitu se zdá být velmi pravděpodobné, že americká centrální banka na konci července zvýší úrokové sazby. Známe-li reakci trhů na stejný krok Fedu v prosinci, tak se samozřejmě nabízí otázka, jak na tento restriktivní krok akciové trhy a především emerging markets spolu s ropou zareagují. Volatilita na počátku léta zřejmě vzroste, ale pokud by se ukázalo, že další zvýšení úroků trhy vstřebají, pak tak to bude nepochybně velmi pozitivní signál a býci skládat zbraně ještě nějaký ten kvartál asi nemusí.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.